O kontrolowany rozwój tej broni zabiegają naukowcy światowego formatu. Jak mówią, jeżeli pozwolimy wymknąć się pracom spod pewnych obostrzeń, czeka nas krwawa przyszłość. Sama broń już została nazwana większym zagrożeniem niż bomba atomowa, czy „przyzwaniem demona”.

Rozwój sztucznej inteligencji, bo to o niej mowa, niesie ze sobą tak ogromną ilość konsekwencji, jakiej nie miał żaden wynalazek w historii ludzkości. Sam Elon Musk ostrzega przed zaawansowanym AI. Jak mówi, „dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających ludzi, nie będą wiedzieli, jak na to zareagować, bo wydaje się to tak nieziemskie”.

Nie tylko Musk przestrzega przed inteligentnymi maszynami. Jak mówi Stephen Hawking, pewne jest, że pierwsze z nich zostaną wyprodukowane już przed 2050 rokiem, dlatego też musimy mieć się na baczności. Naukowiec nie ma złudzeń – stworzenie AI przekraczającej poziom osobliwości, czyli uświadomionej i inteligentniejszej niż ludzie, to prosta droga do zniszczenia. Istnieje zagrożenie, że roboty uznają nas za zagrożenie, przeżytek lub… same zaczną nas udoskonalać na siłę.

– Rozwój całkowicie sztucznej inteligencji może wywołać koniec rasy ludzkiej. Sztuczna inteligencja w końcu przejmie ona nad sobą kontrolę i zacznie się przeprogramowywać i udoskonalać w coraz szybszym tempie – mówi Hawking.

W rozwój inteligentnych robotów już zaangażowały się największe potęgi świata. Chiny do 2030 roku chcą wieść prym w tej dziedzinie. Zazdrośnie spoglądają na Chińczyków Waszyngton i Moskwa, które nie chcą być gorsze. Już mowa o kolejnym wyścigu zbrojeń, który wygra ten, kto stworzy najlepsze AI. Naukowcy ostrzegają jednak przed zbyt pochopnym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji zwłaszcza w militariach. Tego typu zabiegi to wręczenie maszynom śmiercionośnego oręża, którym może nas zniszczyć.

źródło: tvn24.pl

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia

...

Zobacz również