To jest skandal! Tak wygląda grób Jana Olszewskiego, po prostu nie do pomyślenia

To jest skandal! Tak wygląda grób Jana Olszewskiego, po prostu nie do pomyślenia Źródło: YouTube

Grób byłego premiera Jana Olszewskiego to wciąż ubita ziemia i prosty krzyż. Czy wybitna postać nie doczeka się bardziej prestiżowego upamiętnienia? Od pogrzebu minęły już trzy miesiące.

Grób zmarłego w lutym 2019 roku Jana Olszewskiego, byłego polskiego premiera, znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Minęły trzy miesiące od pogrzebu tej wybitnej postaci polskiej historii, a nadal nie doczekała się ona godnego pomnika. Zwrócił na to uwagę jeden z użytkowników Twittera, który opublikował w poście zdjęcie skromnego grobu byłego premiera.

Grób Olszewskiego to prosty, skromny krzyż wbity w ziemię

- Wiem, że wybory itd., ale dziś byłem na Powązkach i tak wygląda grób Jana Olszewskiego.
Kurczę, premier rządu RP i 3 miesiące już tak grób wygląda. Cholernie przykro. Raz, że to prawy człowiek był, a dwa - że tu widać majestat RP, albo raczej jego brak - pisze użytkownik na Twitterze.

Sprawa jest tym bardziej przykra, że pogrzeb Jana Olszewskiego miał charakter państwowy, odbył się ze wszystkimi honorami. Trumnę wystawiono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uroczystą mszę odprawiono w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W uroczystościach wzięły udział najważniejsze osoby w państwie. Olszewskiego żegnał prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Marek Kuchciński, byli premierzy Jerzy Buzek i Jarosław Kaczyński, a także nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. Pochówkowi towarzyszyła asysta wojskowa. Tym bardziej przykro, że tak wybitna postać, jak Jan Olszewski nie doczekała się godniejszego pomnika.

Sytuacja zaniepokoiła internautów. 

- Ważne że był wspaniałym człowiekiem i w sercach Polaków pozostanie na wieki. To że nie ma pomnika świadczy tylko o nas samych i to wstyd że tak postępujemy - czytamy w jednym z komentarzy. Tymczasem sprawę stara się wytłumaczyć jeden z użytkowników:

- Istnieje pogląd, że minimalny okres do postawienia pomnika to 3-6 miesięcy od pochówku, po to by ziemia mogła się ułożyć. Wiele zależy od rodzaju nagrobka, a warunki techniczne powinien ocenić kamieniarz. Byłem na Powązkach niedawno, widzę, że grób jest uprzątnięty - wyjaśnia w komentarzu. Wygląda więc na to, że miejsce pochówku trzeba będzie sprawdzić za kilka miesięcy i dopiero wówczas wrócić do sprawy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Były premier zmarł w lutym tego roku

Jan Olszewski urodził się w 1930 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działał w opozycji demokratycznej, bronił niepodległościowych opozycjonistów w procesach politycznych w czasach PRL. Urząd premiera pełnił w latach 1991-1992. Jest kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 roku. Na czas uroczystości pogrzebowych, 15 i 16 lutego, prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową.

  1. Niewiarygodne! Marta Kaczyńska pokazała TO zdjęcie swoich rodziców ze ślubu, NIKT go wcześniej nie wiedział
  2. Martyna Wojciechowska odrzuciła MILIONERA! Był zabójczo przystojny i chciał się z nią ożenić
  3. Porażające informacje Polsatu. To nie była zwykła trąba powietrzna, tylko rzadkie tornado klinowe
  4. Tak wygląda wnuk Wodeckiego. Wielu może się rozpłakać, gdy go zobaczy
  5. Zmarł, tragiczne informacje Polsatu. Wystawił głowę przez okno, nie zauważył co było przed nim
  6. Wstrząsające nagranie na TVP. Wykorzystał kobietę w biały dzień

Źródło: Super Express, Wikipedia

Następny artykuł