Grób został zniszczony przez wandali
Archiwum policyjne
Irmina Jach - 12 Stycznia 2021

Poszli na cmentarz i zobaczyli otwarte groby. Prawda zwala z nóg, porażające informacje z polskiego miasta

Na jednym z cmentarzy w województwie lubelskim doszło do dewastacji nagrobków. Policja natychmiast zajęła się poszukiwaniem sprawcy. Wkrótce ujęto jednego z mieszkańców miejscowości, który przyznał się do zarzucanych mu czynów.

W piątek 8 stycznia lubelscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zdewastowanych grobach na cmentarzu parafialnym w Łęcznej. Na miejsce zdarzenia została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza oraz przewodnik z psem tropiącym. Przeprowadzono oględziny i zabezpieczono monitoring.

Groby zostały zdemolowane przez wandala

Do dewastacji doszło w nocy z czwartku 7 stycznia na piątek 8 stycznia. Nieznany wówczas sprawca zniszczył dwa nagrobki - połamał płyty nagrobne i uszkodził fundamenty. Poprzesuwał również płyty na kolejnych 23 grobach. Straty wyceniono na 13 tys. zł.

- Po otrzymanym sygnale na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza oraz przewodnik z psem tropiącym. Funkcjonariusze między innymi przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli monitoring - poinformowali lubelscy mundurowi.

Sprawcą wandalizmu okazał się 34-letni mieszkaniec Łęcznej. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i przewieziony na komendę. Przyznał się do winy, tłumacząc, że jego zachowanie wynikało z upojenia alkoholowego.

Zacznie się już po 18:00. Wprowadzono alerty pierwszego i drugiego stopnia dla części Polski, pogoda będzie niebezpiecznaZacznie się już po 18:00. Wprowadzono alerty pierwszego i drugiego stopnia dla części Polski, pogoda będzie niebezpiecznaCzytaj dalej

Mundurowi przedstawili mu zarzut zniszczenie mienia, znieważenia miejsca spoczynku i wybryku chuligańskiego. 34-latek jest recydywistą, dlatego grozi mu znacznie wyższa kara. Sąd ma prawo skazać go na 7,5 roku pozbawienia wolności.

To niepierwszy raz, kiedy funkcjonariusze z województwa lubelskiego musieli zająć się aktami wandalizmu na lokalnych nekropoliach. W ubiegłym roku nieznani sprawcy zdewastowali kilkanaście pomników na cmentarzu komunalnym w Majdanku.

- Będąc dziś u męża na grobie na cmentarzu komunalnym na Majdanku w ramach tradycyjnie typowo świątecznych odwiedzin, doznałam szoku! Pół cmentarza jest zdemolowane, tabliczki z nazwiskami zmarłych walają się pod nogami, znicze na grobach i kwiaty powybijane i porozrzucane! Nawet ciężkie nagrobki i kamienne tablice powyrywane z fasad! - relacjonowała wówczas kobieta, która była świadkiem wstrząsającego chuligaństwa.

- Oczywiście wracając zaczepiłam pana, który miał na ubraniu napis „administracja cmentarza”. Moja opowieść nie zrobiła na nim wrażenia, jadł coś sobie dalej i patrzył na mnie jakbym spadła z kosmosu! Czy to właściwe podejście? Nie wiem, jaki Antychryst mógł zniszczyć tak z czystym sumieniem grób młodziutkiej dziewczyny. Ludzie zróbcie coś z tym! - dodawała.

Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku ujawnienia czynów polegających na umyślnym zniszczeniu mienia, należy powiadomić o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę policji. Tego typu zachowania nie mogą pozostać bezkarne.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News