Szkielet czarownicy pod komendą policji. Sensacyjne znalezisko na północy Polski

Szkielet czarownicy pod komendą policji. Sensacyjne znalezisko na północy Polski Źródło: Facebook/ Miasto Pruszcz Gdański

Grób i tajemniczy szkielet odkopano podczas prac budowlanych na terenie komendy policji w Pruszczu Gdańskim. Znalezisko jest sensacyjne, bo niewykluczone, że kości należą do miejscowej czarownicy.

Grób odkopano w Pruszczu Gdańskim na terenie miejscowej komendy policji, podczas prac nad jej rozbudową. O sensacyjnym znalezisku poinformowało miasto na swoim profilu na Facebooku. Znalezisko budzi wielkie emocje, ponieważ kobiecy szkielet leży w bardzo nietypowej pozycji. Niewykluczone, że natrafiono na szczątki miejscowej czarownicy.

Grób czarownicy w Pruszczu Gdańskim? Sensacyjne znalezisko

Od razu zwrócono uwagę na nietypowe ułożenie odkopanego szkieletu. Kości należą do kobiety, a ich układ wskazuje, że prawdopodobnie miała ona związane ręce i nogi, stąd przypuszczenie, że mogła to być więziona czarownica. Wiadomo, że komenda w Pruszczu stoi na terenach dawnego cmentarzyska z czasów kultury wielbarskiej, jednak na szczątkach nie ma typowych dla niej ozdób. Stąd wniosek, że grobowiec pochodzi z późniejszego okresu.

- Wiadomo jednak, że w tym miejscu zdarzały się także pochówki w kolejnych wiekach, także w średniowieczu - mówi Bartosz Gondek, pełnomocnik Burmistrza Pruszcza ds. Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego.

Na bazie tych faktów pojawia się przypuszczenie, że znaleziono szczątki czarownicy.

Oczekiwanie na badanie antropologów

Obecnie trwa badanie szczątek i grobowca. Miejscowi antropolodzy zastanawiają się nad dwiema teoriami - grobem z czasów kultury wielbarskiej i z okresu średniowiecza. Nie można wykluczyć żadnej z nich - tym bardziej, że okolice komendy policji służyły jako cmentarze już za czasów wpływów rzymskich, potem w średniowieczu, a nawet w XX wieku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Za pochówkiem z okresu kultury wielbarskiej przemawia sposób ułożenia zwłok w orientacji północ-południe. Z kolei brak wyposażenia i sposób pochówku może sugerować średniowiecze - tłumaczy archeolog Ewa Adamska-Grzymała z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Intrygujące jest jednak ułożenie szkieletu, wskazujące na skrępowanie zmarłej osoby.

Dzisiaj grzeje: 1. Cyklon brytyjski już niedługo uderzy w Polskę. IMGW wydało pilne ostrzeżenia

2. ZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądze

- Układ szkieletu zdecydowanie wskazuje, że osoba pochowana w tej płytkiej jamie grobowej mogła być spętana. Wskazują na to specyficznie ułożone ręce i nogi. Pewność będziemy mieli wtedy, kiedy szkieletem zajmie się antropolog. On będzie w stanie nie tylko podać przybliżony wiek szkieletu, ale także znaleźć ewentualne ślady, mogące wskazać okoliczności śmierci. Wtedy będziemy wiedzieli więcej. Na razie możemy powiedzieć o tym, że mała archeologiczna sensacja jest dość prawdopodobna, bo za sensację należałoby uznać odnalezienie szczątków kobiety oskarżanej o wampiryzm lub czary - mówi Bartosz Gondek.

Źródło: Facebook/ Miasto Pruszcz Gdański

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uwielbiana aktorka "Klanu" miała operacje plastyczne?  Fani: "Co ona zrobiła z twarzą?!" Przyznała się do WSZYSTKIEGO, żałuje ingerencji w twarz
  2. Legendarny polski aktor zmarł na chorobę, która zabija tysiące Polaków. To było prawdziwe piekło
  3. Gwiazda "M jak miłość" miała straszny wypadek. Niestety, nie zdążyła wyhamować, straciła życie niewinna istota
  4. Znany aktor odmówił intymnej sceny z Przybylską, bo miała opryszczkę. Ania objechała go tak, że aż go wryło w ziemię
  5. Koledzy gwałcili go kijem bejsbolowym, kazali udawać psa. Podano zatrważające szczegóły zbrodni, która wstrząsnęła Polską

Źródło: Radio Gdańsk

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News