Grób bliskiej osoby może zniknąć z dnia na dzień, każdego może to spotkać. Wszystko przez jedną rzecz, o której wielu Polaków zapomina

Grób bliskiej osoby może zniknąć z dnia na dzień, każdego może to spotkać. Wszystko przez jedną rzecz, o której wielu Polaków zapomina Źródło: Pixabay / jozefbabij

Grób bliskiego może zniknąć z cmentarza z dnia na dzień. Wszystko przez przepisy, o których wielu Polaków zupełnie zapomina. Niemiła niespodzianka czekała już niejednego odwiedzającego cmentarz.

Grób na cmentarzu to miejsce wiecznego spoczynku zmarłych. Miejsce nie jest jednak na wieczność zarezerwowane dla jednego lokatora. Przepisy jasno określają, na ile czasu pozostaje nam "wynajęty" grób po pogrzebie. Jeśli rodzina się zagapi, może się bardzo niemiło zaskoczyć przy kolejnych odwiedzinach na cmentarzu.

Sytuacje, kiedy rodzina nie może znaleźć grobu bliskiego na cmentarzu, są bardzo częste. W czasach, kiedy migracje za nauką i pracą są bardzo powszechne, rzadko kiedy zaglądamy w rodzinne strony, by odwiedzić bliskich w miejscu wiecznego spoczynku. Lata mijają szybko, a kiedy się zagapimy, możemy stracić grób bliskiej osoby na zawsze.

Grób nie jest "na własność". Zostaje nam wynajęty

Wszystko za sprawą opłaty cmentarnej, do której uiszczenia zobowiązany jest wynajmujący miejsce pochówku. Opłacony grób pozostaje przynależny do osoby w nim pogrzebanej przez 20 lat. Po tym okresie może być przekazany następnemu nieboszczykowi.

Nie oznacza to, że jeśli się zagapimy, ktoś wykopie naszego bliskiego. Ciało w ciągu 20 lat powinno ulec demineralizacji, a w to samo miejsce pochowany zostanie kolejny nieboszczyk. Likwidacji ulegną tylko elementy zewnętrzne grobu takie jak pomnik czy płyta nagrobna, a informacje o poprzednim "lokatorze" będą zapisane w księgach cmentarnych.

Według ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku, grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20, a po upływie tego okresu ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Grób można zachować uiszczając odpowiednią opłatę

Wiele cmentarzy, gdy zbliża się termin upłynięcia ważności opłaty, wysyła zawiadomienie do ostatniej opłacającej grób osoby. W przypadku braku odzewu, grób jest przekazywany dalej. Nie ma jednak obowiązku prawnego informowania o tym. To tylko dobra wola zarządu danego obiektu.

Dzisiaj grzeje: 1. Wypłynęły intymne zdjęcia Michała Szpaka. To zemsta jego przyjaciółki

2. Już 16 osób nie żyje. Niestety, napływają tragiczne informacje z polskich miejscowości, uważajcie na siebie

Koszty wykupienia grobu i przedłużenia miejsca pochówku są różne w zależności od miasta. Aktualnie w Krakowie będzie to 1360 zł, w Gdańsku 1045 zł, w Poznaniu 640 złotych, a w Warszawie, w zależności od cmentarza, ceny wahają się pomiędzy 1070 a 2800 zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mandaty będą o wiele droższe. Nowy taryfikator ZWALA Z NÓG 
  2. Spuściła dziecko z oczu dosłownie na sekundę. Prawie doszło do tragedii, przerażające nagranie
  3. Ciężko uwierzyć własnym oczom. Korwin-Mikke pokazał grób rodzinny, niespotykany widok
  4. Grób "Babki z Kiepskich" to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Aktorka nie żyje już 12 lat
  5. Ujawnione tajemnice Chylińskiej rozdzierają serce. Niepojęty sekret dot. męża gwiazdy polskiej sceny muzycznej jest nadal pilnie strzeżony

źródło: FAKT

Następny artykuł