Aleksis Cipras, premier Grecji, zapowiedział, że zrobi wszystko, by uzyskać od Niemców odszkodowanie za czasy okupacji podczas II Wojny Światowej. Cipras mówił o tym podczas obchodów upamiętniających masakrę do jakiej doszło w 1943 roku na północy kraju w mieście Kommeno.

Grecki premier podkreślił, że jest zmotywowano, by „zrobić wszystko, co konieczne” w celu uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Zaznaczył, że pierwszy raz od II WŚ Grecy mają „strategię narodową”, by otrzymać to, co im się należy.

„Po raz pierwszy mamy narodową strategię. Zrobimy wszystko, co konieczne na poziomie dyplomatycznym, a jeśli będzie trzeba, to również prawnym” – oświadczył Cipras.

Według wyliczeń komisji parlamentarnej, która sprawą reparacji zajęła się w zeszłym roku, Niemcy winne są Grecji 269,5 mld euro. Z kolei rząd Grecki w tym samym czasie oszacował wysokość reparacji na 278,7 mld euro. Władze miały wliczyć w tę sumę pożyczkę, jaką wymusili na Grekach Niemcy w 1942 roku.

Temat reparacji wojennych, jakie Grecy mieliby otrzymać od Niemców, znów jest żywy od początku kryzysu jaki dotknął Grecję w 2010 roku. Grecy widzą bowiem w pieniądzach, jakie mogliby uzyskać z odszkodowania wybawienie od długu publicznego. 270 mld euro mogłoby starczyć na pokrycie ich zadłużenia.

Niemcy nie chcą jednak słyszeć o żadnych reparacjach i nie mają zamiaru nawet siadać do wspólnych rozmów. Wskazują na to, że w 1960 roku Grecja i RFN razem podpisały umowę, na mocy której Niemcy wypłacili Grekom 115 mln marek niemieckich.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: interia.pl
pt

...

Zobacz również