Grecka afera podsłuchowa! Nagrany minister finansów

Grecka afera podsłuchowa! Nagrany minister finansów

Jak podaje portal onet.pl za greckim dziennikiem "Kathimerini" światło dzienne ujrzało nagranie z tajnej telekonferencji, w której udział brali członkowie międzynarodowych funduszy inwestycyjnych oraz były już grecki minister finansów Janis Warufakis.

Konferencja dotyczyć miała stworzenia alternatywnego systemu bankowego, który miałby zacząć działać w przypadku konieczności zamknięcia wszystkich greckich banków. Celem tworzonego systemu miało być jednak przede wszystkim umożliwienie Grecji wyjścia w ciągu jednej nocy ze strefy euro i powrotu do rozliczania się drachmą. Jak się okazuje, Warufakis nie był w stanie stworzyć takiego systemu legalnie, gdyż opierać się on miał na danych Generalnego Sekretariatu Dochodów Publicznych, do których pełny dostęp mają jedynie Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W tym celu miał nawet zatrudnić swojego przyjaciela – profesora informatyki na Uniwersytecie Columbia, który miał uzyskać z Generalnego Sekretariatu poufne numery rejestracji podatkowej greckich podatników. - System nie był pod moją kontrolą, nawet, kiedy byłem ministrem. Kontrolowany był przez Brukselę, więc postanowiliśmy się włamać. Musicie to zachować dla siebie. Nawet jeśli ktokolwiek z Was ujawni ten plan, ja i tak zaprzeczę – powiedział podsłuchany Warufakis. Biuro Janisa Warufakisa wydało w tej sprawie oficjalne oświadczenie, którego fragmenty publikujemy poniżej:

Oświadczenie biura Janisa Warufakisa

"Podczas negocjacji greckiego rządu z Eurogrupą, minister Warufakis nadzorował grupę roboczą, której zadaniem było przygotowanie planów awaryjnych. Plany te miały być odpowiedzią na działania wierzycieli dążące do skompromitowania greckiego rządu. Grupa robocza została zwołana przez ministra, na rozkaz premiera. Koordynowana była przez profesora Jamesa K. Galbraitha.

Warto ponadto zauważyć, że przed potwierdzeniem istnienia takiej grupy, minister Warufakis krytykowany był niejednokrotnie za brak działań mających na celu stworzenie planów awaryjnych na wypadek fiaska negocjacji.

Podsumowując, w ciągu pięciu miesięcy negocjacji, minister Warufakis zrobił wszystko, aby służyć interesowi publicznemu. Obecna kampania medialna dążąca do oczernienia ministra, nie przyniesie oczekiwanych skutków.”

Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEM Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News