Granice zamkną na kilka lat? Sztab Kryzysowy zrobi wszystko, by powstrzymać koronawirusa w Czechach

Granice zamkną na kilka lat? Sztab Kryzysowy zrobi wszystko, by powstrzymać koronawirusa w Czechach Źródło: By Nillerdk - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://pl.wikipedia.org/wiki/Przej%C5%9Bcie_graniczne_Czerniawa-Zdr%C3%B3j-Nov%C3%A9_M%C4%9Bsto_pod_Smrkem#/media/Plik:Czerniawa_Zdr%C3%B3j_-_Nov%C3%A9_Mesto_p._Smrkem.jpg

Granice naszych południowych sąsiadów mogą zostać zamknięte nawet na kilka lat? Sztab Kryzysowy robi wszystko, by nie dopuścić do przełamania bariery 10 tysięcy zachorowań. Państwo chce jak najszybciej zdobyć przewagą nad epidemią.

Polska zamknęła granice, Czesi zrobili to samo. Na przejściach granicznych każdy jest spisywany, mierzy się mu temperaturę, a potem taka osoba najczęściej trafia na kwarantannę. Dla Czechów to za mało: chcą wprowadzić nowe obostrzenia, nie tylko dotyczące granic.

Czechy walczą z koronawirusem

Czechy starają się zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa za wszelką cenę. Jak w każdym państwie walczącym z epidemią, pojawiły się problemy ze sprzętem medycznym. Czesi postanowili więc działać: 22 marca na lotnisku w Pardubicach wylądował samolot z niezbędnym zaopatrzeniem. Na pokładzie znajdowało się 5 mln maseczek ochronnych, 2 mln masek do respiratorów, 120 tys. kombinezonów ochronnych, 80 tys. okularów ochronnych oraz 200 tys. testów na obecność koronawirusa. Na praskie lotnisko przyleciał kolejny samolot z 7 mln maseczek na pokładzie. Sprzęt zostanie rozdysponowany do szpitali, a maseczki otrzymają nie tylko lekarze, ale też każdy obywatel - Czesi wprowadzili zakaz wychodzenia z domu bez maseczki na twarzy.

Na ten moment w Czechach odnotowano 1047 przypadków zakażeń. Nikt nie zmarł, wykonano ponad 15 tys. testów (w kraju z prawie 11 mln obywateli; dla porównania w Polsce wykonano nieco ponad 17 tys. testów przy prawie 38 mln obywateli). Czesi chcą nie tylko jeszcze bardziej zwiększyć liczbę wykonywanych testów i uświadamiać obywateli jak ważne jest niewychodzenie z domu, ale też zajmą się granicami państwa. Najgorszy scenariusz wskazuje nawet na kilkuletnie przywrócenie przejść granicznych i kontrolowanie podróżnych.

Granice mogą być zamknięte kilka miesięcy, ale mogą też kilka lat. Godzina policyjna również jest w planach

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Minister Zdrowia, Adam Vojtech, przyznał, że tegoroczne święta Wielkiej Nocy wiele osób spędzi z dala od rodziny. Roman Prymula, czeski epidemiolog i zastępca Ministra Zdrowia jest pewny, że granice Czech zostaną zamknięte jeszcze przez kilka miesięcy. W najgorszym przypadku może być tak jeszcze przez kilka lat, minimum 2. Politycy zgodnie twierdzą, że nie mogą pozwolić sobie na kolejną falę chorych. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja nie tylko wewnątrz państwa, ale też jak inne kraje będą radzić sobie z epidemią. Nie ukrywa, że czeka na szczepionkę. Przywrócenie normalnego funkcjonowania państwa będzie trudne, lecz teraz trzeba skupić się na wyciszeniu koronawirusa, ograniczyć wychodzenie z domu i kontrolować każdego, kto ma zamiar wjechać na teren kraju - wiele osób zataja pewne fakty, łamie nakaz kwarantanny, stąd środki ostrożności. Przewiduje, że szkoły zostaną otwarte jako ostatnie, jednak trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi.

Dzisiaj grzeje: 1. Żona wróciła z pracy w supermarkecie cała we łzach. Wściekły mąż napisał mocny apel do klientów
2. Ile Polaków zachoruje na COVID-19? Ilu z nas może umrzeć? Minister zdrowia podał liczby

Epidemiolog mówi, że pacjenci są pod dobrą opieką, lekarze są bardzo troskliwi i indywidualnie traktują każdy przypadek. Nie dają umrzeć nikomu. Jeśli liczba chorych osiągnie pułap 10 tysięcy zachorowań, możliwe jest, że zostanie wprowadzona godzina policyjna. Byłoby to konieczne w przypadku, kiedy będą mocne podstawy ku temu, że społeczeństwo nie stosuje się do odgórnych obostrzeń. Rząd zastanawia się także nad wprowadzeniem zakazu jeżdżenia do pracy w innym powiecie lub stanie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Szczepionka na koronawirusa będzie już niebawem? Właściciel Hoffenheim podał radosną nowinę, znamy datę
  3. Polski europoseł ma koronawirusa, pilnie trafił do szpitala. Opublikował poruszające słowa
  4. Prawda o zmarłej na koronawirusa 37-latce wyszła na jaw. Zataiła kluczowe informacje, 100 osób w kwarantannie
  5. Wybuch w południowej Polsce, są ofiary śmiertelne. Porażająca prawda na temat tragedii wyszła na jaw
  6. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie

Źródło: iDNES.cz

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News