Cały świat liczył, że Polska będzie potęgą produkcji grafenu. Te marzenia właśnie boleśnie się skończyły

Cały świat liczył, że Polska będzie potęgą produkcji grafenu. Te marzenia właśnie boleśnie się skończyły Źródło: Fot. Pixabay.com

Grafen przez miliony uważany był za technologię przyszłości, dzięki której świat, który znamy, ulegnie totalnej transformacji. Polska miała w tej przemianie odgrywać ogromną rolę, a wielu Polaków liczyło, że to właśnie nasz kraj będzie potęgą w jego produkcji. Tymczasem okazuje się, że te marzenia właśnie się boleśnie skończyły. 

Grafen na całym świecie opisywany był jako materiał przyszłości, dzięki któremu dzisiejsza technologia wejdzie na nowy, nieznany dotąd poziom. Pojawiały się wizje znane do tej pory jedynie z filmów Sci-Fi, a najpiękniejsze w tym wszystkim dla Polaków było to, że to właśnie nasz kraj miał przewodzić tym zmianom. O tym, że grafen produkowany i rozprowadzany ma być przez polskie firmy, pisało się od dawna. Miało to zapewnić Polsce niezwykle istotną pozycję w światowej gospodarce i niesamowity prestiż. Teraz jednak okazuje się, że wszystkie te marzenia legły w gruzach i nigdy nie dojdą do skutku.

Grafen miał być przełomem polskiej gospodarki

Początkowo grafen był jedynie sennym marzeniem o supermateriale, który wytwarzać udawało się wyłącznie w ilościach laboratoryjnych. Z czasem jednak pojawiła się szansa na rozpoczęcie masowej produkcji w naszym kraju, która zapewniłaby nam miejsce wśród technologicznych potęg. Jak podaje "Rzeczpospolita", powstała nawet specjalna spółka Nano Carbon, która miała być odpowiedzialna za komercjalizację tego wyjątkowego materiału. Firma miała otrzymać wyjątkową technologię produkcji z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Zapewnione zostały jej również niezwykle drogie i zaawansowane technologicznie urządzenia, a właścicielami została Polska Grupa Zbrojeniowa oraz KGHM TFI. Niestety teraz okazuje się, że z tych wyjątkowo ambitnych planów nie wyjdzie nic, a marzenia boleśnie się zakończą.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Piękne plany legły w gruzach

Jak podają media, spółka już praktycznie nie funkcjonuje. Od dawna nie są przez nią realizowane żadne zlecenia, a drogi sprzęt i maszyny wystawiono na sprzedaż za gigantyczne pieniądze. Podobno już od ponad roku Nano Carbon cierpi na potworne problemy finansowe, bez których nie może funkcjonować poprawnie i prowadzić podstawowej działalności zgodnej z celem, do którego została stworzona. "Rzeczpospolita" pytała udziałowców o sytuację firmy, ci jednak unikają jednoznacznych i jasnych odpowiedzi. Faktem jest jednak, że Polska, która miała na wyciągniecie ręki rolę potęgi w produkcji grafenu, obecnie została nie tylko prześcignięta przez konkurentów, ale i zostawiona bardzo daleko w tyle. Wartość globalnego rynku nastawionego na grafen szacowana była w 2018 roku na 200 mln, a przewiduje się, że do 2023 roku osiągnie poziom 1 mld. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Dostaniesz 200 złotych od banku ING!
  2. Teraz próbuje to ukryć? Krystyna Pawłowicz brała udział w obradach okrągłego stołu
  3. 500 plus zostanie rozszerzone na każde dziecko? Minister rodziny komentuje
  4. Okrzyknięto ją „nową Korą”. Kim jest Karolina Gibik?
  5. Zarobki Poli Raksy to wielka tajemnica. Jaką emeryturę dostaje?
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
  Źródło: INN Poland
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News