Wielu z nas gotowało używając tego produktu
Unsplash Jason Briscoe
Agata Jaroszewska - 12 Maja 2020

Normy przekroczone nawet 46 razy. Wszystko w uwielbianym produkcie spożywczym

Gotowanie stało się nową pasją Polaków poddających się społecznej kwarantannie domowej. Wielu amatorów tworzenia dzieł kulinarnych może być zaniepokojonych najnowszym raportem udostępnionym przez Fundacje Konsumentów oraz FoodRentgen. Tym razem eksperci zbadali próbki najpopularniejszych na rynku kasz jaglanych i trudno uwierzyć w otrzymane przez nich wyniki. To, co ląduje w naszym garnku i na talerzach ma realny wpływ na nasze zdrowie.

Gotowanie to prawdziwa przyjemność, a kasze są jednym z podstawowych produktów wykorzystywanym do przygotowywania posiłków. Wydawać by się mogło, że większym zagrożeniem są dla nas bardziej przetworzone produkty, jednak najnowszy raport ekspertów na temat stężenia glifosatu w popularnych produktach zmienia ten pogląd.

Ksiądz, skandaliczne słowaKsiądz w skandalicznych słowach skomentował debatę na TVP. Wierni przecierali oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Gotowanie kaszy jaglanej może odbić się na naszym zdrowiu

Kasza jaglana nadaje się świetnie zarówno jako dodatek do obiadu, jak i podstawa do niesamowitego słodkiego deseru. Nic dziwnego, że Polacy chętnie sięgali po nią na sklepowych półkach. To właśnie tym produktom oferowanym przez najpopularniejsze i największe firmy, zdecydowali przyjrzeć się eksperci z FuudRentgen i Fundacji Konsumentów, a ich ustalenia są przerażające. W większości, bo aż w 6 na 10 dostarczonych próbek, normy glifosatu zostały przekroczone. Rekordzista osiągnął wynik 46-krotnie wyższy niż dozwolony. Glifosat to środek służący do suszenia zbóż i dla człowieka jest szkodliwy, ponieważ jego spożywanie m.in. zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pierwsza polska lekarka historiaDrugi mąż zrobił jej straszne rzeczy, nigdy nie wyglądała już tak jak wcześniej. Wkrótce Polka wylądowała w sułtańskim haremieCzytaj dalej

Badania przeprowadzono dwukrotnie

Na pewno w czasie gotowania często sięgasz po kaszę jaglaną firm takich jak Kupiec, Melvit, Sante czy Cenos. We wszystkich kaszach jaglanych tych firm odnotowano przekroczenie dopuszczalnych norm. Najnowsze badanie przeprowadzone zostało w styczniu 2020 r. i tylko 4 kasze wolne były od szkodliwego glifosatu. Co ciekawe we wcześniejszym badaniu z września 2019 r. także 4 próbki były od niego wolne, ale tylko 2 z poprzednich kasz znalazły się w puli tegorocznych firm trzymających się norm. Badania przeprowadzone były w zgodzie z światowymi wymogami oraz standardami w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Dzisiaj grzeje:

1. Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji? Szumowski zdradził ważne szczegóły, dobra i zła wiadomość

2. Kiedy otworzą kina i teatry? Minister kultury odpowiedział, nie ma wątpliwości

Należy zwracać uwagę na to, co spożywamy

- Jedni nie widzą problemu, skoro ich wyniki nie wykazują przekroczeń i wręcz nakłaniają nas do zaniechania publikacji "szkodliwych" raportów (Sonko), inni deklarują zaostrzenie polityki zakupowej surowca i wdrożenie kolejnych punktów kontroli jakości (Melvit, Kupiec, Biedronka) - cytuje fragment raportu "Prześwietlamy: kasze jaglane" serwis WP.

W związku z tym doniesieniami rzecznik GIS, Jan Bodnar przekazał, że w 2020 r. badaniom na zawartość glifosatu zostanie poddanych aż 80 tys. próbek. Kasze jaglane, w których w czasie badania nie odnotowano szkodliwego związku to: Ekowital, NaturAvena, Janex, oraz te należące do Kuchni Lidla.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dwoje dzieci zmarło nagle podczas lekcji WF-u. Rodzice obwiniają maseczki ochronne
  2. Anna Lewandowska nie próżnowała podczas kwarantanny. Trenerka napisała książkę (FOTO)
  3. Ważny apel do kobiet. Nowe badania nad COVID-19 niosą pozytywną wiadomość
  4. Właścicielka salonu kosmetycznego zdradza smutną prawdę. Po zniesieniu zakazu klientów czeka przykra niespodzianka
  5. Szumowski w programie na żywo dostał pytanie o powrót dzieci do szkół. Padła jednoznaczna odpowiedź
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Rodzina - najtrudniejsza decyzjaIch 22. dziecko niedawno się urodziło, matka podjęła najtrudniejszą decyzję. Ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: WP Finanse

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News