Jak donosi profesor Cyril Grueter z University of Western Australia na wolności gorylice często uprawiają seks homoseksualny. Profesor badał grupę 22 goryli, z których 18 samic uprawiało seks homoseksualny.

Grueter badał zachowanie grupy 22 goryli górskich z Rwandy. Wśród nich było 18 samic, które uprawiało seks homoseksualny na różne sposoby. Badacz zaobserwował pocieranie się genitaliami czy symulowanie heteroseksualnego stosunku.

Naukowcy przyjęli kilka hipotez takiego zachowania. Według nich, mogło chodzić o pokazanie swojej pozycji w stadzie – próbę zdominowania innej samicy. Wskazywano też na to, że takie zachowanie może wynikać z chęci pogodzenia się czy zacieśniania więzi. Sam Grueter jest jednak innego zdania.

Jak stwierdził autor, homoseksualizm wśród gorylic jest wynikiem nieudanych zbliżeń z samcami. Te mają odrzucać samice, które później uprawiają homoseksualny seks z innymi gorylicami ze stada. Potwierdziła to obserwacja, która faktycznie wykazała, że takie zbliżenia są próbą rozładowania napięcia seksualnego.

„Rozważyliśmy bardziej prozaiczne wyjaśnienie – homoseksualne zachowania mogą być po prostu odbiciem wzmożonego podniecenia. Potwierdzać to może obserwacja, że homoseksualne zachowania były częstsze u tych gorylic, które były też zaangażowane w heteroseksualną kopulację” – mówi Grueter.

Goryle nie są jedynymi zwierzętami, które uprawiają homoseksualny seks. Już niejednokrotnie zaobserwowano podobne zachowanie u żyraf, łabędzi czy bizonów. Rekordzistami w tej dziedzinie są szympansy bonobo, których 75% zachowań seksualnych to zbliżenia homoseksualne. Naukowcy sklasyfikowali ten gatunek jako całkowicie biseksualny.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: gazeta.pl
pt

...

Zobacz również