Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wywołała nieoczekiwany skandal na skalę międzynarodową. Dziś pod polską placówką dyplomatyczną w Tel Awiwie doszło do głośnej demonstracji przeciw nowemu prawu. Protestujący wdarli się na teren polskiej placówki.

Tydzień temu o godzinie drugiej w nocy Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN. Nowe prawo zakłada wyższe kary za zrzucanie winy na Polskę i Polaków za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców i inne narody oraz państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecka lewica staje po stronie PiS ws. ustawy o IPN! Ostre oskarżenia

Rządowy projekt przeszedł przez konsultacje społeczne i Sejm bez poprawek. W takiej samej formie przyjęła go również izba wyższa polskiego parlamentu. Z 82 głosujących jedynie 23 było przeciw.

Wiadomość o noweli wywołała załamanie w przyjaznych stosunkach Polski z Izraelem. Tel Awiw wycofał swojego ambasadora, a najważniejsi politycy z państwa żydowskiego nazwali ustawę antysemicką i negacją Holokaustu.

ZOBACZ TAKŻE: Stało się! Sąsiad Polski podjął OSTATECZNĄ decyzję ws. ustawy IPN

Oprócz Izraela swoje pretensje i zastrzeżenie zgłosiły również Ukraina i Stany Zjednoczone. Teraz społeczeństwa polskie i izraelskie walczą o zakończenie sporu na swoją korzyść. Polsce chodzi o wyczyszczenie światowej dyskusji z obarczania jej za Holokaust, a Izrael pragnie, by Polacy przyznali się do rzekomej kolaboracji z Niemcami w czasie wojny, której poziom zdaniem Żydów był bardzo wysoki.

Manifestacja pod ambasadą RP w Tel Awiwie!

Swoje niezadowolenie z decyzji polskich posłów wyrazili również mieszkający w Izraelu ocaleni z prowadzonej przez niemieckie państwo zagłady. Starsi obywatele oraz ich rodziny zebrali się pod ambasadą RP w Izraelu, pod którą przynieśli plakaty i flagi.

ZOBACZ TAKŻE: Izrael: W wyniku zamachu nie żyją dwie osoby, kilka jest rannych

Ludzie, którzy przeżyli Holokaust, weszli na teren polskiej ambasady w Tel Awiwie, machając flagami i niosąc plakaty z wyrazami protestu przeciwko ustawie penalizującej obwinianie polskiego narodu lub państwa za zbrodnie Holokaustu – pisze The Times of Israel.

Protest zorganizowała fundacja Yad Ezer La-Haver, która prowadzi także dom dla ocalałych z Shoa. Według tamtejszych mediów demonstranci w pewnym momencie wdarli do placówki i tam kontynuowali głośne wykrzykiwanie haseł przeciwko nowemu prawu w Polsce. Bardzo szybko zareagowała ochrona polskiej ambasady, której udało się usunąć z ambasady wszystkich protestujących.

Izraelskie media donoszą również, że podczas zadymy padały hasła skierowane bezpośrednio do Polaków, podkreślające, że również mieli udział w Holokauście.

ZOBACZ TAKŻE: DZIEJE SIĘ! Izrael właśnie zerwał stosunki dyplomatyczne z Polską

Niektórzy ocaleni z Holokaustu […] wykorzystali demonstrację, by opowiedzieć mrożące krew w żyłach historie o Polakach, którzy znęcali się nad nimi podczas drugiej wojny światowej – podaje The Times of Israel.

źródło: onet.pl

Czy Robert Biedroń nadaje się na prezydenta Polski?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Najbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym Izraelu

Te zdjęcia sprawią, że ciarki przejdą ci po plecach!

Zobacz również