Znów gorąco w stosunkach Pakistan – Indie. Spokój w rejonie zaburzyła wypowiedź pakistańskiego ministra obrony, Khawaji Asifa, który stwierdził, że jeśli tylko Indie podejmą działania zbrojne w rejonie Kaszmiru, Pakistan odpowie bronią atomową.

Słowa pakistańskiego ministra są odpowiedzią na znów wyraźnie zaogniający się konflikt między dwoma państwami. Choć zarówno Indie jak i Pakistan podpisały w 2003 roku rozejm, polepszyło to sytuację tylko chwilowo. Teraz znów oba kraje skaczą sobie do gardeł.

 – Pakistan jest w każdej chwili gotowy wyeliminować Indie za pomocą broni atomowej. Nie trzymamy bomb jądrowych na pokaz – podkreślił Khawaja Asif.

Spór o Kaszmir toczy się między dwoma państwami już przeszło 60 lat. Pakistan chce przyłączenia rejonu do siebie, Indie też chcą, by Kaszmir trafił w ich ręce. Z kolei mieszkańcy regionu to w większości muzułmanie, którzy opowiadają się za Pakistanem albo żądają uznania niepodległości i stworzenia niepodległego państwa Kaszmir.

Zarówno Indie jak i Pakistan mają powody do tego, żeby atakować swojego wroga. Władze Pakistanu są zdania, że Indie nie szanują praw muzułmanów dyskryminując ich. Indie zaś są zdania, że Pakistan czynnie wspiera grupy separatystyczne, których ofiarami padają żołnierze indyjscy.

W tym wszystkim są też grupy zbrojne walczące o niepodległość Kaszmiru, które atakują wojska zarówno jednego jak i drugiego kraju. Te natomiast o ich ataki oskarżają siebie nawzajem, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę i podgrzewa atmosferę.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również