Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oficjalnie ogłosił, że przedstawiciele organizacji będą obserwowali ćwiczenia wojskowe Rosjan oraz Białorusinów „Zapad 2017”. Zażądał także, aby podczas ich przeprowadzania państwa przestrzegały wszystkich międzynarodowych umów oraz dokumentów OBWE. Odpowiedź obu krajów jest bardzo konkretna.

Wszystkie kraje mają prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych. Jednakże ważne jest, żeby zarówno Rosja, jak i Białoruś przestrzegały międzynarodowych dyrektyw, umów i zobowiązań. Wzywamy Rosję i Białoruś do przestrzegania Dokumentu Wiedeńskiego, by ćwiczenia wojskowe „Zapad 2017” były przejrzyste i przewidywalne. Pracujemy przecież w ramach Rady NATO – Rosja, w celu osiągnięcia tej przewidywalności – powiedział oficjalnie Stoltenberg. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno dla niego, jak i dla całej organizacji, przeprowadzenie ćwiczeń zgodnie z prawem jest naprawdę bardzo istotną kwestią, o którą na pewno zadba. Zapowiedzi Rosjan i Białorusinów na razie wskazują na chęć współpracy z sekretarzem.

Wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia „Zapad 2017” będą miały wyłącznie obronny charakter, będą mogli je obserwować przedstawiciele NATO. Żądam od was wszystkich, by te manewry na terytorium naszego kraju było przejrzyste i dostępne nie tylko dla naszych przyjaciół z OUBZ, EUG, WNP, ale także dla przedstawicieli NATO. Niczego nie ukrywamy i nie powinniśmy ukrywać. Jeśli przedstawiciele NATO chcą być obecni na naszych manewrach, to zapraszamy – powiedział na temat planowanych ćwiczeń prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Rosyjski ambasador w tym kraju Aleksandr Surikow zaznaczył za to, że kraje planują jedynie „manewry, po których zakończeniu wojska od razu zostaną wycofane z Białorusi do miejsc dyslokacji”.

Na razie sytuacja na linii NATO – Rosja i Białoruś wygląda na stosunkowo uregulowaną, jednak zdaje się komplikować. Czas pokaże, czy ostrożność Jensa Stoltenberga nie była przypadkowa oraz czy jego działania realnie przydadzą się w zachowaniu zgodności manewrów z prawem międzynarodowym. Nie wiadomo bowiem, co kryje się za dyplomatyczną uprzejmością wpływowych polityków.

 

 

...

Zobacz również