godziny dla seniorów ostateczna decyzja
East News Jakub Kaminski
Joanna Szwalikowska - 18 Listopada 2020

Zapadła ostateczna decyzja ws. godzin dla seniorów. Wiele osób może się zdenerwować po wiadomości z MRiPS

Czy godziny dla seniorów będą obowiązywać nadal, czy może rząd zdecyduje o zrezygnowaniu z tej opcji? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło ostateczną decyzję. Wiele osób może nie kryć się ze swoim niezadowoleniem.

Ministerstwo postanowiło rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy godziny dla seniorów pozostaną jednym z nadal obowiązujących obostrzeń, czy też zostaną zlikwidowane. Wielokrotnie pojawiały się już głosy sprzeciwu wobec tego rozwiązania, między innymi w związku ze wcześniejszym apelem o to, by seniorzy pozostawali w domach, co skutkuje tym, iż w sklepach świeci pustkami.

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiWłaśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiCzytaj dalej

Ministerstwo zlikwiduje godziny dla seniorów? Jest odpowiedź

- Nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia zakupów w godzinach 10-12 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia - powiedziałą Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, rozwiewając jednocześnie wątpliwości nadzieje na zniesienie rygorów handlowych w tym zakresie czasowym.

Godziny dla seniorów obowiązuję od 15 października. Wprowadzono je wówczas, aby zadbać o bezpieczeństwo najstarszych osób, poprzez umożliwienie im zakupów bez kontaktu z młodszymi. Grupa ta jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia.

Zgodnie ze wprowadzonymi przepisami od godz. 10.00 do 12.00 sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki obsługują jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Obostrzenia są obowiązujące od poniedziałku do piątku, w weekendy takiego obowiązku nie ma.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, zdradziła, że na ten moment nie planuje się zmian w tym zakresie. Rząd nie planuje wprowadzenia zmian, które umożliwiłyby robienie zakupów osobom poniżej 60. roku życia pomiędzy godziną 10.00 a 12.00.

Portal wiadomoscihandlowe.pl informował, że posłanka PiS miała zdradzić te informacje, odpowiadając jednocześnie na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej, Marcina Kierwińskiego. Była ona zapytaniem o to, dlaczego w godzinach przeznaczonych dla seniorów mogą zrobić zakupy tylko oni sami, natomiast ich opiekunowie już nie.

Jak dodała Schmidt, do resortu miały wpływać już pojedyncze sygnały na temat pewnych trudności. Miały być to między innymi problemy w realizacji usług przez opiekunów osób, które cierpią na niepełnosprawność.

- W przypadku wystąpienia trudności w realizacji usług opiekuńczych, w pierwszej kolejności należy rozważyć wprowadzenie w dotychczasowym systemie pracy opiekunów świadczących usługi; takich rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie zakupów osobom potrzebującym - odpowiedziała Schmidt na apelację.

Dzisiaj grzeje:

1. Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków

2. Wyciekło nagranie ze szpitala w Poznaniu. Obywatele i obywatelki dowiedzieli się prawdy

3. Właśnie ujawniono, ile zarabiał miesięcznie Gulbinowicz. "Gdyby wierni dowiedzieli się, doznaliby wstrząsu i niesmaku"

Godziny dla seniorów były już wprowadzane podczas pierwszej fali koronawirusa w Polsce. Rozwiązanie zostało to wówczas, podobnie jak teraz, bardzo skrytykowane przez przedsiębiorców, którzy działają w branży handlowej. Wielu seniorów bowiem pomimo specjalnych godzin, i tak robi zakupy w dogodnym dla siebie czasie. Z kolei podczas godzin dla seniorów sklepy świecą pustkami.

Handlowcy poskreślają również, że przepisy dotyczące godzin dla seniorów są nielogiczne, a także trudne do zweryfikowania. W związku z obostrzeniami, jakie zostały wprowadzone, wiele sklepów zdecydowało się na wydłużenie godzin pracy sklepów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczenia
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Gołąbki po rosyjsku robi się niemożliwe łatwo, a rozpływają się w ustach. Nieziemski przepis, wykonanie w 20 minut
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News