Czy Godzina dla Ziemi chroni środowisko? Dane nie pozostawiają wątpliwości

Czy Godzina dla Ziemi chroni środowisko? Dane nie pozostawiają wątpliwości Źródło: pixabay.com/photoshopper24

Godzina dla Ziemi to coroczna akcja organizowana na całym świecie w celu, nie tyle ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale zwrócenia uwagi na pewne kwestie związane z ochroną środowiska. Kto jest pomysłodawcą inicjatywy i czy jest ona powszechnie uznawana?

Godzina dla Ziemi organizowana w ostatnią sobotę marca z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Od Nowej Zelandii, przez wszystkie siedem kontynentów, łącznie z Antarktydą, w ramach akcji WWF gasną oświetlenia w najbardziej charakterystycznych obiektach zabytkowych i budynkach na całym świecie, między innymi oświetlenie Wieży Eiffela, egipskiego Sfinksa, londyńskiego Big Bena, czy najwyższego budynku w Dubaju. 

Godzina dla Ziemi - akcja WWF Earth Hour 2019. Co to jest Godzina dla Ziemi - skąd pomysł?

Akcja Godzina dla Ziemi (Earth Hour) powstała w celu zwiększenia świadomości ludzi na tematy związane z ochroną planety. Jej pomysłodawcą jest organizacja World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na Rzecz Środowiska Naturalnego), w skrócie WWF, która powstała w 1961 roku. Jest organizacją pozarządową i ekologiczną o charakterze międzynarodowym. Ideą wydarzenia jest hasło "Wyłącz światło - włącz działanie dla planety, która daje nam życie".

Tegoroczna akcja, która odbędzie się 30 marca między godziną 20:30 a 21:30, odbędzie się pod hasłem "Ty też niszczysz swój dom". Ma ona za zadanie zwrócenie uwagi na udział każdego z nas na proces degradacji planety. Twarzą akcji został Marcin Dorociński, który wywołał burzę publikując na swoim Facebooku i Instagramie nagranie z kompletnie zniszczonego domu. Spot osiągnął zamierzony efekt i zwrócił uwagę na głębszy problem.

Fundacja WWF alarmowała o skali zniszczeń środowiska naturalnego na świecie, ale także skupiając się na samej Polsce. Według raportu Living Planet Raport, Polska boryka się z takimi problemami, jak fakt, że 75-80% ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka, w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto 180 tysięcy drzew, powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza. W Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5, czyli najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń, co roku 44 tysięcy Polaków umiera z powodu smogu. A straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków około 9 miliardów złotych rocznie i wciąż rosną. 

 - Możesz to jeszcze naprawić - mówi w spocie Dorociński.

Godzina dla Ziemi nic nie daje?

- To jest typowy przykład akcji, która tak naprawdę robi więcej szkody niż pożytku. To robienie ludzi w konia. Akcja, której uczestnicy w wielu miejscach na świecie na godzinę gaszą światło, nie przynosi żadnych oszczędności, a jedynie generuje problem - mówi fizyk dr Tomasz Rożek w jednym z wywiadów.

Jak się okazuje akcja ma także wielu przeciwników, którzy ostro krytykują pomysł WWF. Zarzucają również organizatorom, że akcja ma wyłącznie charakter marketingowy, a zamiast skupiać się na źródłach pochodzenia energii, chcą jej ograniczenia. Wyłączenie świateł na godzinę nie zmniejszy emisji CO2. Elektrownie i tak będą musiały pracować, bo przecież na godzinę nikt ich nie wyłączy. Na swoją obronę organizacja przypomina, że akcja Godzina dla Ziemi ma tylko wydźwięk symboliczny. Bardziej, niż do realnej oszczędności energii, zachęca do dyskusji nad problemem.

 - Sprawa ma przynajmniej dwa aspekty: energetyczny i społeczny, tu rozumiany jako bezpieczeństwo publiczne. Akcja wyłączenia każdej ilości odbiorników zasilanych energią elektryczną daje niewątpliwą oszczędność paliwa jakie potrzebne byłoby na wytworzenie takiej ilości energii elektrycznej. Jednak problem pojawia się, gdy znów chcemy, aby cała Ziemia miała oświetlenie. Należy wtedy zapewnić w jednej chwili odpowiednie moce w źródłach generacyjnych, czyli elektrowniach. Im większe moce chcemy włączyć do systemu elektroenergetycznego, tym musi to dłużej trwać. Dzieje się tak, ponieważ zwiększenie mocy w generatorach nie następuje w sposób natychmiastowy, a budowanie zasobników energii, które umożliwiłyby taką sytuację jest nieopłacalne. Zatem bilans zysków z wyłączenia nie wydaje się taki oczywisty - ostrzega pracownik Instytutu Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem
  3. Kiedy pierwszy dzień wiosny 2019? Data nie jest taka oczywista
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Czy w tym roku będzie zmiana czasu? Politycy wciąż nie mogą się dogadać
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News