Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem

Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem Źródło: pixabay.com/PIRO4D

Godzina dla Ziemi 2019 - co to za akcja? Mamy tylko jedną planetę i należy o nią dbać, zarówno poprzez codzienne małe czynności, takie jak segregacja śmieci, zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy wybór komunikacji miejskiej zamiast samochodu, po większe inicjatywy - unikanie zbiorowej wycinki drzew, oczyszczanie wód oceanów, czy sprzeciwianie się masowym uprawom, na rzecz lokalnych produktów.

Godzina dla Ziemi 2019 - kiedy i o której?

Godzina dla Ziemi 2019 to inicjatywa, której pomysłodawcą było WWF, Światowy Fundusz na Rzecz Środowiska Naturalnego. Instytucja istnieje od roku 1961 roku, a jej głównym celem jest ochrona środowiska i procesów ekologicznych, w szczególności w lasach, rzekach, jeziorach oraz oceanach.

Ekologiczna akcja Godzina dla Ziemi ma za zadanie zgromadzenie jak największej liczby ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów religijnych, którzy jednocześnie wyłączą światła w swoich domach. Światła gasną również w różnych zabytkach, czy na pomnikach w miastach i małych miasteczkach na całym świecie. Osoby, które biorą czynnie udział w akcji, to ludzie, którym nie jest obojętna przyszłość naszej wspólnej planety.

Hasłem Godziny dla Ziemi jest: "Wyłącz światło - włącz działanie dla jedynej planety we wszechświecie, jaką znamy, która daje nam, ludziom, życie".

To coroczne ogólnoświatowe wezwanie do wyłączenia świateł oraz urządzeń elektrycznych na jedną godzinę, odbywa się w ostatnią sobotę marca. W tym roku jest to 30 marca między godziną 20:30 a 21:30.

Co roku w akcji biorą udział praktycznie wszystkie państwa na świecie. W ciemnościach na sześćdziesiąt minut pogrążają się między innymi: Piramidy w Gizie w Egipcie, paryska Wieża Eiffla, Big Ben w Wielkiej Brytanii, Opera w Sydney w Australii, rzymskie Koloseum, Taj Mahal w Indiach i ponad 3000 innych.

 - To niesamowite widzieć te gasnące światła, tylu ludzi oddających swoje głosy i włączających się w działania, by wesprzeć potężne przesłanie Godziny dla Ziemi i tę wizję - mówił swego czasu dyrektor generalny WWF.

Godzina dla Ziemi - Polska. Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk, jak to wygląda w największych polskich miastach?

Globalna akcja Godzina dla Ziemi inspiruje miliony ludzi na całym świecie, również w naszym kraju. W Polsce w inicjatywę zaangażowało się prawie osiemdziesiąt miast. W poprzednich latach gasły lampy oświetlające najbardziej charakterystyczne budynki: w Warszawie - Stadion Narodowy, w Krakowie – Kościół Mariacki, w Gdańsku – Dwór Artusa, w Katowicach – Spodek, a także mosty na Wiśle.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi odbędzie się pod hasłem: „Nie niszczmy naszego domu”, symbolicznym wyłączeniem światła przypominamy, że każdy z nas ma wpływ na planetę, na której żyjemy, a poprzez zmienienie niewielkich nawyków, może przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na nią. Organizatorzy zachęcają, aby pokazać wszystkim, jak na co dzień chronimy przyrodę oraz do podzielenia się w mediach społecznościowych swoim sposobem na życie w duchu ekologicznym.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Kiedy zmiana czasu na letni? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?
  3. Kiedy pierwszy dzień wiosny 2019? Data nie jest taka oczywista
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Czy w tym roku będzie zmiana czasu? Politycy wciąż nie mogą się dogadać
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News