Miałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Ważny znak, każdy powinien wiedzieć

Miałeś kartę do głosowania z obciętym rogiem? Ważny znak, każdy powinien wiedzieć Źródło: JANEK SKARZYNSKI AFP East News

Głosowanie w lokalach wyborczych rozpoczęło o 7 rano i potrwa do godziny 21. Większość Polaków nie zwraca na to uwagi, lecz otrzymywane w tym dniu karty wyborcze charakteryzują się jednym szczegółem. Obcięty róg nie jest przypadkowy, ma swoje konkretne zastosowanie, o którym mało kto wie.

Głosowanie w całej Polsce przyciągnęło do urn miliony Polaków. Dane na temat frekwencji podawane przez PKW są zaskakujące, a wiele znanych osób chętnie pokazuje, jak spełnia swój obywatelski obowiązek. Warto zwrócić uwagę na otrzymywaną przez nas kartę do głosowania. Okazuje się, że obcięty róg to ważny znak i każdy powinien wiedzieć, dlaczego wyglądają one w ten sposób.

Idziesz na głosowanie? Twoja karta będzie mieć obcięty prawy górny róg

Głosowanie w przypadku każdych wyborów przebiega w taki sam sposób. Zmieniają się nazwiska widoczne na wydrukowanych kartach oraz miejsce lub urząd o jaki ubiegają się politycy. Każdy chcący oddać swój głos musi udowodnić, że ma do tego prawo, dopiero po potwierdzeniu tożsamości oraz upewnieniu się, że znajduje się on we właściwej komisji, otrzyma kartę, dzięki której udzieli swojego poparcia wybranemu  kandydatowi. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, że otrzymywane karty posiadają obcięty prawy górny róg. To ważny znak i w żadnym wypadku nie jest to przypadek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

To rozwiązanie zostało wdrożone jako ułatwienie

Chociaż podczas głosowania większość nie zwróci nawet uwagi na obcięty róg, to niektórzy z nas skorzystają z tego rozwiązania. Róg kartki  obcięto z myślą o niewidomych oraz niedowidzących, ponieważ to znak informujący, z której strony kartka jest zadrukowana. Dodatkowo rozwiązanie takie ułatwia nałożenie nakładki z alfabetem Braille'a. Wybory powinny mieć charakter powszechny, dlatego każde takie udogodnienie sprawia, że wszyscy chcący wziąć czynny udział w głosowaniu nie natrafią na bariery utrudniające oddanie głosu. Byłeś już w lokalu wyborczym i dostałeś taką kartę? Być może dla ciebie nie jest to ważne, ale dla wielu osób to ważny znak. Niewidomi od niedawna mogą korzystać z jeszcze jednego rozwiązania.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie złamało ciszę wyborczą? Doniesienia z ostatniej chwili

2. 30-latek traktował koronawirusa jak żart. Nie żyje

Wcześniej musieli udać się w specjalne miejsce, teraz uległo to zmianie

Głosowanie dla osób niewidomych z roku na rok staje się łatwiejsze i chociaż mamy na tym polu jeszcze wiele do zrobienia, to od 2007 roku nakładki na kartę do głosowania są dostępne w niektórych lokalach wyborczych. Wcześniej konieczne było wcześniejsze zgłoszenie się do Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego. Pozostaje mieć nadzieję, że z każdymi kolejnymi wyborami procedury oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych będą na coraz wyższym poziomie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Piłkarze Legii Warszawa nie mogli przestać świętować. W pewnej chwili zaśpiewali hit, który zna każdy Polak (Wideo)
  2. Powinien ze wstydu zapaść się pod ziemię? Wygląd kontrowersyjnej kuchni Michała Wiśniewskiego poruszył fanów
  3. Nikt nie mógł przewidzieć podobnej sytuacji. Zabrakło kart do głosowania, konieczne było wykorzystanie rezerwy
  4. Smutne wieści obiegły media w dzień wyborów, Polacy w żałobie. Nie żyje polityk
  5. Mało który kierowca wie, że może dostać mandat za 1 szczegół. Notorycznie popełniają konkretny błąd
  6. Jolanta Kwaśniewska już oddała swój głos. Wszyscy patrzyli tylko na nią, klasa sama w sobie

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News