Szykuje się skandal? Niektórzy będą mogli oddać głos dwa razy

Szykuje się skandal? Niektórzy będą mogli oddać głos dwa razy Źródło: Jakub Kaminski East News

Głosowanie w wyborach prezydenckich 2020 trwa. Od samego rana pojawiają się niepokojące informacje na temat łamania ciszy wyborczej, a teraz szykuje się jeszcze większy skandal. Okazuje się, że niektórzy będą mogli dwa razy zagłosować w wyborach. Polacy przekroczą stuprocentową frekwencję?

Głosowanie możliwe jest nie tylko w lokalu w okręgu wyborczym, do którego jesteśmy dopisani. Zgodnie z prawem Polacy przed wyborami mogli pobrać odpowiednie zaświadczenie, które umożliwi im oddanie głosu w innym miejscu w kraju. Okazuje się, że to właśnie "wakacyjni wyborcy" będą mogli zagłosować dwukrotnie. 

Głosowanie "turystycznych wyborców". Zamieszanie administracyjne z zaświadczeniami

Osoby, które już w pierwszej turze wyborów dopisały się do spisu wyborców, nie musiały ponownie załatwiać tej sprawy w przypadku II tury. Zaświadczenie wydane przed pierwszą turą obowiązuje także dzisiaj. Niestety, w systemie ePUAP nie było o tym żadnej informacji, co spowodowało lawinowe składanie kolejnych wniosków przez wyborców. 

Pobieranie i wydawanie zaświadczeń odsłoniło luki w polskim systemie, dzięki któremu już dziś wyborcy będą mogli zagłosować dwukrotnie. Chociaż cała procedura dopisywania się do spisu wyborców wydaje się mało skomplikowana, to jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a powód jest banalnie prosty. Brak ogólnopolskiej bazy danych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Głosowanie dwa razy. Brak ogólnopolskiej bazy danych furtką do ponownego oddania głosu 

Podczas wyborów nie została utworzona baza danych, do której dostęp mogliby otrzymać urzędnicy, pracujący w obwodowych komisjach wyborczych. To właśnie dlatego istnieje możliwość, by swój głos oddać dwa razy. Wystarczyło w tym samym dniu przed uzyskaniem zaświadczenia, złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w innej miejscowości. Zanim wiadomość dotrze do kolejnego urzędu, głosujący otrzyma już jedno zaświadczenie, a po chwili kolejne. 

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie zakończyło się głosowanie Polonii w wyborach prezydenckich. Ogromne zaskoczenie
2. Nie żyje 46-latka. Tragedia na Lubelszczyźnie

Słaba komunikacja pomiędzy urzędami i brak bazy danych pozwala na to, by "turyści wyborczy" mogli oddać swój głos podwójnie. Po zakończeniu głosowania będzie możliwe sprawdzenie, kto zagłosował dwukrotnie, niestety, nie będzie wiadomo, na kogo został oddany głos. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Awantura w Polsacie, prawie doszło do rękoczynów. Widzowie zobaczyli wszystko, prowadzący bezradni

Źródło: Bezprawnik pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News