GIS wycofuje kaszkę dla dzieci
Unsplash.com fikrirasyid
Irmina Jach - 11 Stycznia 2021

Uwielbiany przysmak dla dzieci wycofany z obrotu. Wykryto w nim niezadeklarowany składnik

GIS opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące partii kaszki wyprodukowanej przez firmę Eko-Wital. W produkcie wykryto obecność składnika alergennego. Spożycie kaszki może wywołać negatywne skutki zdrowotne.

GIS wydał pilne ostrzeżenie dotyczące produktu spożywczego. Poinformowano o wycofaniu z obrotu partii produktu Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką ze względu na wykrycie obecności niezadeklarowanego składnika alergennego - soi.

GIS wycofuje ze sklepów produkt dla dzieci

Jak zaznaczono w komunikacie, GIS „został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), że firma Eko-Wital Sp. z o.o. zakupiła od dostawcy z Austrii produkt pn. Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką, w którym wykryto obecność soi”.

Dodano, że „informacja o obecności soi nie znajduje się na etykiecie produktu”, a także, że „spożycie wskazanej poniżej partii przez osoby uczulone na soję może wywołać reakcję alergiczną”. Rodzice małych alergików powinni zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenie dotyczy produktu Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką 250 g o numerze partii: 03.10.2021 CG. Dystrybutorem jest firma Eko-Wital Sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Staniewickiej 5 w Warszawie.

Wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemWiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemCzytaj dalej

Firma Eko-Wital Sp. z o.o. poinformowała wszystkich klientów o stwierdzonej niezgodności oraz konieczności zwrotu produktu. Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje prowadzony przez producenta proces wycofania z obrotu.

GIS poinformował także o niebezpieczeństwie związanym ze spożyciem sera góralskiego skażonego bakterią Listeria monocytogenes. Wyrób mleczny „Mała Gałka Wędzona” marki Balser może powodować groźną listeriozę.

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, noworodków, a także osób starszych. Wywołuje objawy grypopodobne. W przypadku zaatakowania ośrodkowego układu nerwowy, symptony są charakterystyczne dla zapalenia opon mózgowych: może wystąpić sztywność karku lub trudność z przygięciem brody do klatki piersiowej.

W przypadku wykrycia u siebie objawów zakażenia należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Ciężkie przypadki listeriozy mogą wymagać nawet hospitalizacji. Podobnie jest w przypadku nasilonych reakcji alergicznych.

Do objawów nieprawidłowej reakcji organizmu na soję zawartą w produkcie, przed którym ostrzega GIS, należą: nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki, wzdęcia, świąd skóry, wysypka oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN24/Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News