GIS wprowadził zmianę
Pikio.pl
Monika Majko - 2 Listopada 2020

Nagle wprowadzono ogromną zmianę w całej Polsce. Chodzi o koronawirusa, co się zmieni?

GIS poinformował Polaków o wprowadzeniu ważnych zmian, chodzi o koronawirusa. Specjaliści zaktualizowali obecnie obowiązujące wytyczne.

GIS podjął ważne decyzję, specjaliści zaktualizowali obecne wytyczne dotyczące przypadków COVID-19. Główny Inspektor Sanitarny wprowadził ogromne zmiany, krajowe media obiegły informacje o najnowszych aktualizacjach w sprawie koronawirusa.

GIS wprowadził ważne zmiany dotyczące COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o opublikowaniu nowej definicji przypadku COVID-19, zmiany wprowadzono na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Według kryterium klinicznego o osobie chorej mówimy wtedy, gdy wystąpił u niej co najmniej jeden z poniższych objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu lub smaku o nagłym początku albo zaburzenie smaku.

Według kryterium diagnostyki obrazowej, wskazaniem na chorobę są wykryte zmiany w obrazie radiologicznym płuc, natomiast kryteria laboratoryjne mówią o wykryciu w badaniu kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 albo antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2.

Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaTragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

Kryterium epidemiologiczne uznaje, że za przypadek COVID-19 uznaje się każdą osobę, która w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów czyli miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym) albo była członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19 lub przebywała w niej jako pensjonariusz.

Za bliski kontakt uznaje się przebywanie m.in. w bezpośredniej bliskości tzn. twarzą w twarz z chorym w odległości mniejszej niż dwa metry przez ponad 15 minut, bezpośredni kontakt fizyczny z zakażonym, a także bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID‐19 np. narażenie na kaszel osoby chorej lub dotykanie zużytej przez nią chusteczki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

GIS zaktualizował definicje klasyfikacji przypadku COVID-19

Dodatkowo, bliski kontakt to również styczność na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący: osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID‐19 lub też osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID‐19 i członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory.

O bliskim kontakcie mówimy również w przypadku personelu medycznego lub innej osoby bezpośrednio opiekującej się chorym z COVID‐19 lub osoby pracującej w laboratorium bezpośrednio z próbkami osób z COVID‐19 bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej albo stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu

2. Wprowadzą zakaz wychodzenia z domu? Niepokojące słowa ministra, Polacy mogą wkrótce dotkliwie odczuć pandemię

3. Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość. Dotyczy wszystkich Polaków

Możliwy przypadek COVID-19 stanowi każda osoba spełniająca kryteria kliniczne. Za przypadek prawdopodobny uznaje się każdą osobę spełniającą kryterium kliniczne oraz kryterium epidemiologiczne, a także pacjentów spełniających kryterium kliniczne w postaci utraty węchu o nagłym początku i/lub utraty lub zaburzenia smaku o nagłym początku albo spełniających kryterium diagnostyki obrazowej. Przypadkiem potwierdzonym jest każda osoba która spełnia kryterium laboratoryjne przypadku potwierdzonego.

Główny Inspektor Sanitarny wskazał że diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego, z uwzględnieniem obowiązujących kryteriów klinicznych, a także objawów mniej charakterystycznych, tj. ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka oraz na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego badanie lub służb sanitarno‐epidemiologicznych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przyprowadził do domu psa, kot wściekł się na sam jego widok. Reakcja nie do opisania, mina zdradza wszystko
  2. Diego Maradona pilnie przewieziony do szpitala. Jego stan nie napawa optymizmem
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędności
  7. 80 procent covidowców miało niedobór 1 witaminy. Jest lista produktów bogatych w nią

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News