Gigantyczny cios w polski Kościół! Sąd zabrał im wszelkie nadzieje

Gigantyczny cios w polski Kościół! Sąd zabrał im wszelkie nadzieje Źródło: Fot.: Flickr

Episkopat w szoku. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie rewolucyjny wyrok. To koniec walki Kościoła o wielkie pieniądze.

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Jerzego w Puńcowie ubiegała się o zwrot majątku, który został zagrabiony związkom wyznaniowym przez władze PRL.

Wniosek do starosty

W związku z tym, że zabrane parafii 15 ha ziemi nie było użytkowane przez Starostwo w Cieszynie, parafia próbowała odzyskać zagrabione mienie. Parafia otrzymała jednak od Starosty Cieszyńskiego odmowę. Jego zdaniem, z dokumentów nie wynika, jakoby nabycie wymienionej nieruchomości przez państwo nastąpiło w trybie wywłaszczenia. Jak uzasadniał, stała się ona własnością państwa "z mocy prawa", na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki. Z tego powodu nie mają więc zastosowania przepisy o zwrocie wywłaszczonych nieruchomości. Wynika z tego, że odebranie własności nie nastąpiło w drodze wywłaszczenia, na podstawie decyzji administracyjnej, lecz przejęcia przez Skarb Państwa z mocy prawa. Decyzję starosty podtrzymał również wojewoda śląski.

Decyzja sądu

Parafia postanowiła złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po przegraniu sprawy w pierwszej instancji złożyła apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak NSA postanowił o utrzymaniu w mocy decyzji WSA. Zdaniem sądów nie ma możliwości uznania parafialnych nieruchomości za wywłaszczone. Umotywowało to tym, że zgodnie z ustawą z 1950 r. "wszystkie nieruchomości ziemskie związków wyznaniowych przechodziły na własność państwa bez odszkodowania, wraz ze wszystkimi budynkami, przedsiębiorstwami, zakładami i inwentarzem.". ZOBACZ TAKŻE: Kościół katolicki sprowadzi imigrantów do Polski  Decyzja NSA stawia pod znakiem zapytania dalsze dochodzenia odszkodowań przez Kościół Katolicki w kwestiach związanych z odzyskiwaniem majątku zagrabionego przez władze komunistyczne. Źródło: Rzeczpospolita  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News