Episkopat w szoku. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie rewolucyjny wyrok. To koniec walki Kościoła o wielkie pieniądze.

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Jerzego w Puńcowie ubiegała się o zwrot majątku, który został zagrabiony związkom wyznaniowym przez władze PRL.

Wniosek do starosty

W związku z tym, że zabrane parafii 15 ha ziemi nie było użytkowane przez Starostwo w Cieszynie, parafia próbowała odzyskać zagrabione mienie.

Parafia otrzymała jednak od Starosty Cieszyńskiego odmowę. Jego zdaniem, z dokumentów nie wynika, jakoby nabycie wymienionej nieruchomości przez państwo nastąpiło w trybie wywłaszczenia.

Jak uzasadniał, stała się ona własnością państwa „z mocy prawa”, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki. Z tego powodu nie mają więc zastosowania przepisy o zwrocie wywłaszczonych nieruchomości.

Wynika z tego, że odebranie własności nie nastąpiło w drodze wywłaszczenia, na podstawie decyzji administracyjnej, lecz przejęcia przez Skarb Państwa z mocy prawa. Decyzję starosty podtrzymał również wojewoda śląski.

Decyzja sądu

Parafia postanowiła złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po przegraniu sprawy w pierwszej instancji złożyła apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jednak NSA postanowił o utrzymaniu w mocy decyzji WSA. Zdaniem sądów nie ma możliwości uznania parafialnych nieruchomości za wywłaszczone. Umotywowało to tym, że zgodnie z ustawą z 1950 r. „wszystkie nieruchomości ziemskie związków wyznaniowych przechodziły na własność państwa bez odszkodowania, wraz ze wszystkimi budynkami, przedsiębiorstwami, zakładami i inwentarzem.”.

ZOBACZ TAKŻE: Kościół katolicki sprowadzi imigrantów do Polski 

Decyzja NSA stawia pod znakiem zapytania dalsze dochodzenia odszkodowań przez Kościół Katolicki w kwestiach związanych z odzyskiwaniem majątku zagrabionego przez władze komunistyczne.

Źródło: Rzeczpospolita

Co Kaczyński myślał o swoim bracie? Zaskakujące! 10 rzeczy, których wcześniej nie wiedziałeś o prezesie PiS

Kim jest mąż Beaty Szydło? Imponujące! 10 nieznanych faktów z życia premier

 

...

Zobacz również