Gigantyczna powódź zalewa Europę! 15 osób nie żyje, z każdą sekundą jest gorzej

Gigantyczna powódź zalewa Europę! 15 osób nie żyje, z każdą sekundą jest gorzej

Gwałtowna powódź spowodowana ulewnymi opadami w nocy spowodowała gigantyczne zniszczenia w sercu Grecji. Kataklizmem zostały dotknięte duże ośrodki miejskie, a 15 osób poniosło śmierć. Zagrożeniem jest nie tylko woda, ale również lawiny błotne, które pojawiły się wraz z powodzią.

Najbardziej dotknięte klęską żywiołową są przemysłowe miasta Mandra, Nea Peramos oraz Megara. Poważne straty wystąpiły też w zachodniej części Aten.

"Wszystko stracone"

Sytuacja w Grecji zaczyna przybierać dramatyczny obrót. Greckie służby ratunkowe od środy odebrały ponad 600 zgłoszeń, a do walki z żywiołem posłano prawie 200 strażaków w 55 wozach. Wielu ludzi (głównie starszych) zostało odnalezionych w swoich domach, przysypanych zwałami błota. Liczba zabitych prawdopodobnie wzrośnie, gdyż do szpitala przewieziono 37 osób a wiele uznano za zaginione. "Wszystko stracone. Katastrofa przypomina biblijne opisy klęsk" - stwierdziła burmistrz dotkniętej kataklizmem Mandry Yianna Krikouki. Strażacy nie mogą w żaden sposób zaradzić ogromnym masom wody spływającej z gór, których masa liczona jest w milionach ton. Grecka "Niagara", jak nazywają lawiny media, porywa samochody, dewastuje mury budynków i zatapia kolejne posesje. Dramatyczną sytuację spowodowały rzęsiste opady deszczu, które w Grecji występują od około tygodnia. Lokalne władze twierdzą jednak, że nie były przygotowane na katastrofę tak wielkich rozmiarów. Premier greckiego rządu ogłosiła żałobę narodową. Źródło: bbc.com
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News