georgette mosbacher ambasador (1)
Fot. Flickr
Piotr Bernaciak - 20 Lutego 2019

Przełomowa chwila? Amerykanie skomentowali konflikt na linii Polska-Izrael

Georgette Mosbacher postanowiła zabrać głos w niezwykle ważnej sprawie, która w ostatnich dniach zdominowała temat polskiej polityki zagranicznej. Ambasador Stanów Zjednoczonych w naszym kraju po długim milczeniu ustosunkowała się do narastającego konfliktu na linii Polska-Izrael.

Georgette Mosbacher objęła funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w 2018 roku. Od tego czasu zdarzało jej się wywoływać kontrowersje niektórymi swoimi słowami. Tym razem dyplomatka wypowiedziała się na temat spięcia Polski z Izraelem dotyczącego Holokaustu. Wiele osób twierdzi, że zabranie głosu przez reprezentantkę USA może być przełomem w konflikcie, który wydawał się być coraz trudniejszy do zażegnania. Kobieta przyznała, że członek rządu Izraela powinien przeprosić za słowa, w których wypowiedział się o udziale Polaków w masowym mordowaniu Żydów.

Georgette Mosbacher zabiera głos w sprawie konfliktu Polska-Izrael

Ambasadorka Stanów Zjednoczonych przyznała, że słowa, których użył minister spraw zagranicznych Israel Kac były wyjątkowo niefortunne i nie powinny paść z ust polityka piastującego tak poważne stanowisko. Początkowo Georgette Mosbacher została zapytana o to, czy przeprosiny powinien wystosować sam Benjamin Netanjahu, premier Izraela, jednak stwierdziła, że to nie on je wypowiedział, więc nie powinien za nie odpowiadać. Przyznała jednak, że słowa Israela Kaca nie powinny paść. Stwierdziła także, że polityk powinien przeprosić Polskę za słowa, które wypowiedział jakiś czas temu.

Georgette Mosbacher zajęła stanowisko

- Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca - "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - powiedział parę dni temu Israel Kac, co wywołało olbrzymie kontrowersje i pogorszenie stosunków między Polską a Izraelem. Georgette Mosbacher pracuje w Polsce od lutego 2018 roku, kiedy została powołana na stanowisko nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce przez prezydenta Donalda Trumpa. Zastąpiła Paula W. Jonesa, który pracował w naszym kraju od wielu lat. źródło: TVN24
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News