Genialny pomysł Polaka doceniony przez Muska. Polskę czeka rewolucja w transporcie

Genialny pomysł Polaka doceniony przez Muska. Polskę czeka rewolucja w transporcie

Marek Gutt-Mostowy może być z siebie dumny. Właśnie udało mu się wygrać prestiżowy konkurs twórcy Tesli, Elona Muska. Dzięki temu może zrealizować swój plan i zrewolucjonizować polski transport. Już powstaje prototyp Hyperloopa opracowanego przez Polaka.

Pojazd poruszający się z prędkością 1200 km/h to idea samego Elona Muska. Ta opiera się w zasadzie na stalowej kapsule, która dzięki sprężonemu powietrzu wystrzeliwana jest w podróż przez rurę, w której panuje minimalne ciśnienie. Żeby upowszechnić swój pomysł, bogacz zorganizował konkurs. Nagrodą miała być możliwość postawienia Hyperloopa w dowolnym miejscu na świecie. Udało się Polakowi.

Teraz Gutt-Mostowy razem z zebraną przez siebie międzynarodową ekipą naukowców pracuje nad postawieniem prototypu o długości 2-3 km, dzięki któremu wstępnie przetestuje działanie swojego projektu. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, Hyperloop już niebawem stanie w okolicach Wrocławia lub Rzeszowa.

Jak jednak mówi zwycięzca konkursu Muska, to wcale nie patriotyzm sprawił, że Hyperloop stanie właśnie w Polsce. Jego zdaniem, nasz kraj jest po prostu "najlepszym miejscem na budowę Hyperloopa".

 - Przyglądaliśmy się z zespołem, w jakim kraju najlepiej będzie rozpocząć taki projekt, który może zrewolucjonizować transport na świecie. I wyszło nam, że najlepszym miejscem jest Polska. Po pierwsze jest tu przyjazne otoczenie dla innowacji. Po drugie Polska ma doskonały dostęp do terminali kolejowych. Po trzecie tu będzie się kończył Nowy Jedwabny Szlak, a po czwarte ten kraj ma idealne rozmiary dla Hyperloopa - mówi Gutt-Mostowy.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News