Genialne stanowisko naczelnego "Rzeczpospolitej". Internauci w całej Polsce podają dalej

Genialne stanowisko naczelnego "Rzeczpospolitej". Internauci w całej Polsce podają dalej

Problem niezależności mediów podnosi prawie każda ekipa rządząca i sprzeciwiająca się jej opozycja. Także obecnie trwa spór o to, czy media są zależne od władzy, czy też nie. W tej sprawie głos zabrał redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Dziennik "Rzeczpospolita" uchodzi w Polsce za jeden z ostatnich w miarę bezstronnych periodyków. Faktycznie, można tam przeczytać artykuły chwalące rządzących, jak i bijących we władzę. Nic więc dziwnego, że stanowisko redaktora naczelnego tego dziennika uchodzi za w miarę obiektywne i jest podawane dalej przez internautów w całej Polsce. Autorzy mówią o naciskach na media ze strony władzy. Zdaniem Bogusława Chraboty i jego kolegów z redakcji szczególnie głośnie ostatnio próby walki z dziennikarzami mogą przypominać właśnie takie naciski. Sprawa dotyczy między innymi postępowań prokuratury w sprawie tekstów publicystycznych, zawierających informacje poufne. Podobnym przykładem jest ukaranie dziennikarki Polsat News za odmowę ujawnienia informatora. Sprawa jest tym bardziej przykra, że dziennikarka pomogła w ujęciu groźnego pedofila.

Postępowania cywilne

Jeśli ktoś czuje się pokrzywdzony publikacjami prasowymi, ma prawo dochodzić swoich praw w postępowaniach cywilnych - zaznaczają autorzy tekstu. - Dlatego z niepokojem przyglądamy się coraz częstszej w ostatnim czasie tendencji do angażowania przeciwko dziennikarzom prokuratury w reakcji na publikacje prasowe - dodają. Wśród takich sytuacji Chrabota, Szułdrzyński, Pietryga i Stec wymieniają kilka przypadków. Między innymi doniesienie szefa MON Antoniego Macierewicza do prokuratury wojskowej po tekstach na jego temat. Autorzy wskazują także na reakcję TK po tym, jak opublikowano teksty o rzekomej przeszłości agenturalnej sędziów (w tym przewodniczącej) Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura zajmuje się także dziennikarzami, którzy już kilka lat temu pisali o sytuacji SKOK-ów. Faktycznie takie działania mogą zostać odebrane jako naciski władzy na media. Nic więc dziwnego, że test redaktorów "Rz" jest taki popularny wśród internautów.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News