Problem niezależności mediów podnosi prawie każda ekipa rządząca i sprzeciwiająca się jej opozycja. Także obecnie trwa spór o to, czy media są zależne od władzy, czy też nie. W tej sprawie głos zabrał redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Dziennik „Rzeczpospolita” uchodzi w Polsce za jeden z ostatnich w miarę bezstronnych periodyków. Faktycznie, można tam przeczytać artykuły chwalące rządzących, jak i bijących we władzę. Nic więc dziwnego, że stanowisko redaktora naczelnego tego dziennika uchodzi za w miarę obiektywne i jest podawane dalej przez internautów w całej Polsce.

Autorzy mówią o naciskach na media ze strony władzy. Zdaniem Bogusława Chraboty i jego kolegów z redakcji szczególnie głośnie ostatnio próby walki z dziennikarzami mogą przypominać właśnie takie naciski.

Sprawa dotyczy między innymi postępowań prokuratury w sprawie tekstów publicystycznych, zawierających informacje poufne. Podobnym przykładem jest ukaranie dziennikarki Polsat News za odmowę ujawnienia informatora. Sprawa jest tym bardziej przykra, że dziennikarka pomogła w ujęciu groźnego pedofila.

Postępowania cywilne

– Jeśli ktoś czuje się pokrzywdzony publikacjami prasowymi, ma prawo dochodzić swoich praw w postępowaniach cywilnych – zaznaczają autorzy tekstu. – Dlatego z niepokojem przyglądamy się coraz częstszej w ostatnim czasie tendencji do angażowania przeciwko dziennikarzom prokuratury w reakcji na publikacje prasowe – dodają.

Wśród takich sytuacji Chrabota, Szułdrzyński, Pietryga i Stec wymieniają kilka przypadków. Między innymi doniesienie szefa MON Antoniego Macierewicza do prokuratury wojskowej po tekstach na jego temat. Autorzy wskazują także na reakcję TK po tym, jak opublikowano teksty o rzekomej przeszłości agenturalnej sędziów (w tym przewodniczącej) Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura zajmuje się także dziennikarzami, którzy już kilka lat temu pisali o sytuacji SKOK-ów.

Faktycznie takie działania mogą zostać odebrane jako naciski władzy na media. Nic więc dziwnego, że test redaktorów „Rz” jest taki popularny wśród internautów.

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]


Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również