Prezydenckie weta, będące odpowiedzią na ustawy pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, zelektryzowały polską scenę polityczną. Niewiele osób spodziewało się bowiem tego typu reakcji Andrzeja Dudy na społeczne protesty związane z proponowanymi reformami sądownictwa. Chociaż wydawało się, że kryzys z nimi związany powróci wraz z głosowaniem nad odrzuceniem weta, PiS znalazł sposób na zniwelowanie tego problemu.

Kancelaria Prezydenta pracuje obecnie nad własnymi wersjami ustaw, które wywoływały w naszym kraju naprawdę skrajne emocje. Posłowie PiS czekają więc w napięciu, jak ognia unikając odpowiedzi na pytanie, jak zagłosowaliby podczas sejmowej dyskusji nad prezydenckimi wetami. Zorganizowanie samego głosowania stanowi bowiem niemałą kompromitację dla partii, gdyż nie ma ona szans, aby je wygrać. Jej problem może jednak całkowicie rozwiązać… nieprzeprowadzenie debaty nad projektami Andrzeja Dudy w ogóle.

– Nie wiadomo, czy takie głosowanie w ogóle się odbędzie. Z tego, co pamiętam, nie ma nigdzie zapisanego takiego obowiązku. Myślę, że takie głosowanie odbędzie się tylko pod jednym warunkiem: gdyby pan prezydent jednak nie przedstawił swoich propozycji. Nie wierzę też, że dojdzie do takiego głosowania bez zapoznania się z projektami prezydenta. A wiemy, że są one tworzone – stwierdził w rozmowie z mediami na ten temat Jacek Żalek z Polski Razem. W bardzo podobnym tonie wypowiedzieli się także poseł PiS Marcin Horała oraz Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski.

– Konstytucja nie precyzuje, czy i w jakim dokładnie terminie takie głosowanie ma się odbyć. Jeżeli takowego nie będzie, to obowiązuje zasada dyskontynuacji i projekt trafia do kosza – opowiedział o sprawie profesor Marek Chmaj.

Według profesora Ryszarda Piotrowskiego nieprzeprowadzenie głosowania wiązałoby się jednak ze złamaniem konstytucji. Czas więc pokaże, w jaki sposób posłowie PiS postanowią wyjść z trudnej dla siebie sytuacji.

Dla wyborców opozycji pomysł partii rządzącej jest naprawdę przerażający. Uważają bowiem, że takie działanie to jawne łamanie konstytucji. Sympatycy obozu władzy są za to zachwyceni faktem, iż udało mu się w bardzo skuteczny sposób obejść kompromitujące głosowanie.

...

Zobacz również

14 pięknych córek polityków, którymi zachwycają się wszyscy