Okres niewiele ponad dwóch lat, w ciągu których Antoni Macierewicz sprawował kontrolę nad Ministerstwem Obrony Narodowej, jest oceniany jako jeden z najgorszych w historii resortu. Polityk popadł w otwarty konflikt z Andrzejem Dudą, dokonywał zagadkowych zwolnień i nie cieszył się zaufaniem nawet Jarosława Kaczyńskiego. Teraz dawny podwładny szefa komisji smoleńskiej, zdecydował się na ujawnienie innych jego sekretów.

Skandalom i wpadkom w MON od końca 2015 do początku 2018 roku nie było końca. Kontrowersje wzbudzało stworzenie i rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej, upadek przetargu na francuskie śmigłowce Caracal, lansowanie teorii o zamachu w Smoleńsku, czy chociażby stłuczki z udziałem Macierewicza.

Minister swoimi decyzjami i zachowaniem poniżał prezydenta RP, w wiele miejsc wysyłał Bartłomieja Misiewicza, którego witano niczym ministra i kierował resortem w sposób, który powszechnie krytykowano. Na końcu jego kariery ministerialnej mówiono już otwarcie o braku zaufania ze strony prezesa PiS i niemal całkowitym rozmontowaniu MON.

Teraz na opowiedzenie historii swojej współpracy z Antonim Macierewiczem zdecydował się jeden z najważniejszych i najbardziej doświadczonych polskich wojskowych. Generał zdradził największe sekrety dawnego ministra.

Były szef MON od zawsze prezentował chęć kierowania resortami mundurowymi. Już w 2006 otrzymał stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Obrony Narodowej. W tych samych latach stał również na czele Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Antoni Macierewicz obnażony

Macierewicz od swoich podwładnych wymagał bezwzględnego posłuszeństwa i zgodności ideologicznej, dążąc do czegoś, czego wojskowi obawiają się najbardziej – politycyzacji ich służby dla Polski. W wywiadzie dla mediów właśnie o tym zdecydował się opowiedzieć generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 2013-2017, który przez Antoniego Macierewicza odszedł z czynnej służby.

– Bez konsultacji zwalniał moich najbliższych współpracowników. Wyjeżdżałem za granicę, a gdy wracałem, dwóch, trzech ubywało. Nie miał do mnie zaufania. Podejrzewał mnie o kolaborację, najpewniej z zagranicą. Zawsze podkreślał, że o każdej mojej aktywności międzynarodowej chce wiedzieć, o każdym telefonie – mówi Gocuł.

Macierewicz od generała wymagał donosicielstwa i działalności niemalże wywiadowczej. Minister chciał być informowany o wszystkim, co robiła i z kim rozmawiała polska generalicja i on sam. Polityk pragnął być przygotowany na każdą ewentualność. Potwierdza to informacje sprzed kilku miesięcy, kiedy to z obozu Prawa i Sprawiedliwości dochodziły głosy o paranoi ministra, który bardziej niż wojny, czy zaniedbania wojska, obawiał się utraty władzy, którą pragnął jedynie powiększać.

Mówił, że gdyby pojawiły się sygnały, że ktoś jest nielojalny czy nieposłuszny, to mam mu o tym meldować nawet o północy – dodaje generał w stanie spoczynku.

Choć władze Prawa i Sprawiedliwości same pozbyły się Macierewicza z MON, z pewnością nie ucieszą się na wieść o ujawnieniu jego maniakalnej chęci samodzielnego kierowania całym resortem i osłabiania polskiej obronności poprzez zniechęcanie do siebie dowódców i wyrzucanie tych „nielojalnych”. Dla Polski jest to po prostu wstyd, że jedna z najważniejszych gałęzi państwa została sprowadzona do roli prywatnego placu zabawa ministra, który przejmował się bardziej poglądami wyznawanymi przez podwładnych niż obronnością jej granic.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. To zmienia wszystko! Po 10 latach ujawniono dokument o Lechu Kaczyńskim
  2. Posłowie OSTRO o firmie Amazon. To dotyczy zwykłych ludzi
  3. Kaczyński ZREZYGNOWAŁ! Ta decyzja wstrząsnęła Sejmem

Czy poparłbyś partię stworzoną przez Antoniego Macierewicza?

Loading ... Loading ...

Czym zajmuje się córka Macierewicza? Zaskakujące! 10 największych sekretów polityka

Na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus? Fakty zaskakują! [ZDJĘCIA]

źródło: natemat.pl

Zobacz również