Gene Deitch
pixabay.com xaam-fotografiert
Klaudia Bochenek - 19 Kwietnia 2020

Jego seriale znają wszyscy Polacy. Niestety, nagle zmarł we własnym mieszkaniu

Gene Deitch nie żyje. Ciało reżysera zostało znalezione w jego własnym mieszkaniu. Nikt nie spodziewał się, że ta smutna chwila nadejdzie tak nagle. Mężczyzna był wybitnym twórcą, w swojej karierze udało mu się nawet zgarnąć Oscara. Informację o śmierci reżysera przekazał jego czeski wydawca.

Gene Deitch na zawsze zostanie zapamiętany jako twórca animacji, które zna i pamięta każdy. Odpowiadał m.in. za przygody "Toma i Jerry'ego".

Gene Deitch nie żyje. Reżyser miał 95 lat

Jak donoszą czeskie media, Gene Deitch nie żyje. Kultowy reżyser w chwili śmierci miał 95 lat. Zmarł 16 kwietnia, jego ciało znaleziono w mieszkaniu w Pradze na Malej Stranie. Żadne informacje o okolicznościach śmierci nie zostały podane - o zgonie powiadomił media czeski wydawca reżysera, Petr Himmel. Gene Deitch pozostawił pogrążą w żałobie żonę oraz troje synów z pierwszego małżeństwa. Wszyscy byli rysownikami i ilustratorami. Dla świata reżyserskiego to kolejna niepowetowana strata. W tym roku zmarł m.in. Buck Henry, także reżyser i zdobywca Oscara.

koronawirusWykryto "cichych roznosicieli" w polskim szpitalu. Wszystko dzięki jednej rzeczyCzytaj dalej

Gene Deith urodzony 8 sierpnia 1924 roku w Chicago był reżyserem, ilustratorem i animatorem. Spod jego ręki wyszły tak kultowe produkcje jak "Tom i Jerry" czy też "Popeye". Od zawsze miał dryg do grafiki - szybko otrzymywał nagrody za animacje reklamowe, a jego prace szybko zawisły w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W 1955 roku podjął pracę w studiu Terrytoons należącym do kultowej wytwórni 20th Century Fox. Nigdy nie planował osiedlić się poza USA - w 1959 roku miał przylecieć do Pragi tylko na 10 dni. Przez przypadek poznał swoją przyszłą żonę, Zdeňkę Najmanovą i zamieszkał w Czechosłowacji na stałe. Pobrali się 5 lat po swoim pierwszym spotkaniu.

W latach 60. sięgał po najważniejsze nagrody, wytwórnie zabiegały o jego wkład

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

SynTrzymali 8-latka w garażu, traktowali w okropny sposób. Gdy umarł w porażających okolicznościach, ojciec powiedział jedno zdanieCzytaj dalej

Lata 60. były dla niego szczególnie owocne. Tworzył dla wytwórni Weston Woods, został poproszony przez inną wytwórnię, Metro-Goldwyn-Mayer, o wyreżyserowanie 12 odcinków "Toma i Jerry'ego" oraz kilku odcinków "Popeye'a". W 1961 roku Gene Deitch zgarnął Oscara za "Munro" w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Również 3 lata później był dwukrotnie nominowany do statuetki za "Here’s Nudnik (Nudnik #2)" oraz "How to Avoid Friendship". Został też zaproszony do bycia współproducentem "Sidney’s Family Tree".

Dzisiaj grzeje:

1. Pilna wiadomość MZ. Przebito niewyobrażalną barierę, chodzi o osoby wyzdrowiałe
2. Lekarze odłączą ją od aparatury. Media dotarły do najnowszych informacji o córce Kasi Kowalskiej

Jedna z jego animacji była cenzurowana i nie wyświetlano jej przez całe 20 lat. Chodziło o "Obří" z 1969 roku, gdzie władze miały dopatrzyć się krytyki odnośnie inwazji wojsk Układu Warszawskiego podczas Praskiej Wiosny. Gene Deitch napisał też książkę, "Z lásky k Praze" - w wolnym tłumaczeniu "Z miłości do Pragi". Opisał w niej m.in. swoje wspomnienia z ogarniętej komunizmem Czechosłowacji.

Obrazy Pikio

Fot. By Gene Deitch / CC BY-SA 3.0 / https://en.wikipedia.org/wiki/Gene_Deitch#/media/File:Gene_Deitch.jpg

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ustalenia brytyjskich naukowców wywracają do góry nogami dotychczasową wiedzę o wirusie. Wszyscy się mylili?
  2. Znany siatkarz wyjechał jako mężczyzna i wrócił jako kobieta. Pierwsza taka sytuacja w historii SuperLigi
  3. Widok grobu ojca Kaczyńskich zapiera dech. Słowa wyryte na nagrobku mówią same za siebie
  4. Wyjątkowo smutne dane MZ. Dramatyczny koniec tygodnia w Polsce, padł rekord
  5. Padła konkretna data. Będzie zniesienie bardzo ważnych obostrzeń?
  6. Nigdy nie wyrzucaj skorupek jaj. Upiecz je w piekarniku i zmiel, powstały proszek jest cenniejszy niż myślisz

Kobieta zmiana na nosieZauważyła na nosie niewinną zmianę. Okazało się, że cierpi na straszliwą chorobę, wiele osób może być zagrożonychCzytaj dalej

Źródło: Los Angeles Times

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News