O tym, że w Europie jest pewien katolicki kraj, w którym rządzi gej, pisaliśmy kilka dni temu. Jak się jednak okazuje, już za niedługo kolejna ostoja katolicyzmu będzie miała geja w roli czołowego polityka.

Mowa o 38-letnim Leo Varadkarze, który obecnie jeszcze jest ministrem opieki społecznej z ramienia rządzącej w Irlandii partii Fine Gael. 13 czerwca ten 38-letni lekarz zastąpi na stanowisku 66-letniego Endę Kenny’ego, który na początku maja zapowiedział, że ustępuje ze stanowiska premiera.

O fotel szefa rządu Varadkar walczył z kolegą z partii, 41-letnim Simonem Coveneyem, ministrem do spraw budownictwa mieszkaniowego. 38-latkowi udało się pokonać w wyborach wewnętrznych kolegę. Teraz irlandzki parlament czeka głosowanie nad kandydaturą Varadkara, które jest tylko formalnością. To odbędzie się we wtorek 13 czerwca. Będzie to niemały przełom w historii Irlandii.

Jak się okazuje, obsadzenie stanowiska premiera osobą 38-letniego polityka będzie przełomowe dla Irlandczyków. Varadkar będzie bowiem najmłodszym szefem rządu w historii Irlandii, pierwszym premierem, który ma cudzoziemskiego ojca (Varadkar to syn indyjskiego imigranta) i pierwszym zadeklarowanym i jawnym gejem na tym stanowisku.

Warto zwrócić uwagę na to, że w Irlandii, która ma silne tradycje katolickie, 38-latek nie wywołuje większych kontrowersji. W 1993 roku zalegalizowano tam kontakty homoseksualne, a od 2015 roku osoby tej samej płci mogą brać ze sobą śluby.

Zobacz również