Gdzie sprawdzić wyniki matur? Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać?

Gdzie sprawdzić wyniki matur? Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać? Źródło: wikimedia.org/Staszewski

Gdzie sprawdzić wyniki maturalne? Czy można to zrobić zaraz po wyjściu z sali egzaminacyjnej? Czy wyniki będą dostępne online na przykład na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, czy uczniowie będą mogli dowiedzieć się tego w swoich szkołach? Przez kilka miesięcy maturzyści z niecierpliwością na nie czekają.

Gdzie sprawdzić wyniki maturalne? Co roku na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej pojawiają się sprawozdania dotyczące zdawalności z egzaminów maturalnych oraz wstępne wyniki podzielone na przedmioty lub województwa. Jednak czy każdy uczeń indywidualnie będzie mógł sprawdzić, jaki wynik osiągnął z poszczególnego egzaminu?

Matura - ile punktów i procent, żeby zdać?

Zazwyczaj około osiemdziesięciu procent uczniów uzyskuje świadectwo dojrzałości, w zeszłym roku było to dokładnie 79,7%, w 2017 roku 78,5% - to całkiem niezły wynik. Egzaminami, które każdy uczeń musi zdać, aby uzyskać świadectwo, są te z języka polskiego, matematyki, nowożytnego języka obcego oraz wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Na poziomie wyższym niż podstawowy maturzysta może przystąpić maksymalnie do pięciu egzaminów, zatem może łącznie zdawać sześć przedmiotów rozszerzonych. Deklarację maturalną należało złożyć do 7 lutego, teraz nie można już jej zmienić.

Gdzie sprawdzić wyniki maturalne? Kiedy matura jest zdana oficjalnie?

Do otrzymania świadectwa, a tym samym zdania egzaminu maturalnego należy uzyskać co najmniej 30% z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz części pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Dla tego egzaminu nie jest określony próg zaliczenia.

Przypomnijmy tylko, że uczeń obowiązkowo musi przystąpić do dwóch egzaminów ustnych, z języka polskiego i nowożytnego języka obcego oraz czterech egzaminów pisemnych: języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym, języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, a także przedmiotu dodatkowego, wyłącznie na poziomie rozszerzonym.

Pierwszy egzamin, tradycyjnie z języka polskiego, odbędzie się już 6 maja, okres maturalny zakończy się 25 maja. Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego, a przy tym wydanie zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach będzie miało miejsce 4 lipca o godzinie 9.00. To na ten dzień niecierpliwie czekają wszyscy tegoroczni maturzyści. Jeśli nie chcą fatygować się do szkoły, mogą sprawdzić wyniki w Internecie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wystarczy jedynie podać PESEL i hasło.

Przed oficjalnym przekazaniem wyników maturzyści często sprawdzają swoje wyniki w gazetach lub na stronach internetowych, które publikują pytania i odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu lub dzień po. Jeśli uczniowie pamiętają udzielone przez siebie odpowiedzi, mogą mniej więcej policzyć, ile punktów zdobędą za zadanie zamknięte, na punktację za zadania otwarte muszą zaczekać do lipca.

Co po maturze?

Po zakończeniu egzaminów maturzyści rozpoczynają najdłuższe wakacje w życiu. Ten czas mogą spędzić, podróżując, pracując lub przygotowując się do prawdziwego życia. Opcji jest mnóstwo, maturzysta może od razu zacząć karierę zawodową i przyuczać do konkretnego zawodu lub szykować się na studia, składać papiery na uczelnie i planować dalszą edukację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
  2. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  3. Matura z polskiego - terminy i arkusze. Jak się przygotować?
  4. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz
  5. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News