Gdzie pracował Jarosław Kaczyński? Sekrety prezesa PiS ujawnione
Bartłomiej Chudy - 15 Grudnia 2018

Gdzie pracował Jarosław Kaczyński? Sekrety prezesa PiS ujawnione

Gdzie pracował Jarosław Kaczyński? Lider PiS od kilkudziesięciu lat kojarzony jest niemal wyłącznie z polityką. Choć sprawuje dziś "tylko" mandat poselski, trudno znaleźć w kraju bardziej wpływowego polityka. Nie dziwi więc wnikliwe prześwietlanie jego życiorysu, nie tylko pod kątem politycznym.

Gdzie pracował Jarosław Kaczyński? Zaangażowany od ponad trzech dekad w politykę prezes Prawa i Sprawiedliwości kształtował swój dorosły umysł na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdzie pracował Jarosław Kaczyński?

Pierwsze poważne zatrudnienie zdobył w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego w 1971 roku. Po pięciu latach pracował jako adiunkt w filii UW w Białymstoku. W dobie stanu wojennego przez dwa lata pracował też jako starszy bibliotekarz. Klimat książek i światopoglądowych refleksji już wtedy był mu bliski. W czasie przemian ustrojowych przez dwa lata był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność", który w owych czasach należał do najbardziej prestiżowych. Zastąpił tam w roli szefa Tadeusza Mazowieckiego, który został wyznaczony na pierwszego niekomunistycznego premiera od 1945 roku.

Jarosław Kaczyński życiorys

Akademicki, bibliotekarski i redaktorski - tak kształtował się życiorys zawodowy Jarosława Kaczyńskiego do 1990 roku. Później wszedł w ogólnokrajową politykę. Do 1991 r. był ministrem stanu w kancelarii Lecha Wałęsy - tego samego, z którym dziś nie rozmawia i którego pozywa do sądu. Ich współpraca zakończyła się po konflikcie środowiska Porozumienia Centrum - pierwszej politycznej inicjatywy Kaczyńskiego - z ludźmi Wałęsy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Leszek MillerRodzinne tragedie polityków [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
W późniejszych kadencjach Sejmu był zaangażowany w Ruch Odbudowy Polski (ROP), wszedł do Sejmu z list AWS "Solidarność", z której wystąpił zostając posłem niezrzeszonym. W 2001 roku z bratem Lechem stworzył Prawo i Sprawiedliwość, partię, która jako pierwsza od 1989 r. rządzi dziś w Sejmie z samodzielną większością.

Jarosław Kaczyński książki

Kaczyński jest też autorem książek, utrzymanych głównie w klimacie politycznym. Z jego publikacji warto wymienić kilka. Zacznijmy od "Porozumienie przeciw monowładzy", książki z 2016 roku, będącej zarazem autobiografią Kaczyńskiego jak i historią jego pierwszej partii. Autor rozszerza w niej wizję Polski monopartyjnej po 1989 r., o którą starały się dawne środowiska "Solidarności" i postkomuniści. Z kolei w książce "Polska naszych marzeń" z 2011 roku wybrzmiewa polityk znów sprowadzony do roli lidera opozycji. Kaczyński pisze w niej w przenikliwy dla siebie sposób o osobach "rządzących, odsłaniając nie zawsze uczciwe mechanizmy władzy". Punktuje błędy, które jego zdaniem poczyniono w szkolnictwie, sądownictwie, armii i mediach publicznych. Inną z wartych odnotowania pozycji jest "Czas na zmiany" - rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim autorstwa Michała Bichniewicza i Piotra Rudnickiego. Wyraziste poglądy na politykę i polską rzeczywistość zawarła też Teresa Torańska w książce "My", gdzie jedną z opisywanych postaci, był właśnie Kaczyński z lat 90.

Jarosław Kaczyński życie prywatne

Większość życia szef PiS poświęcił polityce i sprawom krajowym. Od strony prywatnej znają go jedynie nieliczni. Kaczyński jest kawalerem, a prywatnie miłośnikiem kotów. Jego wpływy w polityce są tak duże, że poświęcono jego osobie internetowy serial na kształt kabaretu "Ucho Prezesa".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Gdzie mieszka Jarosław Kaczyński? Adres, byli właściciele, historia wilii
  2. Jarosław Kaczyński pochodzenie: Szokujące plamy na rodzie prezesa PiS
  3. Mateusz Morawiecki pochodzenie: Premier ukrywał je przez lata, bał się prawicy?
Co na obiad je prezes Kaczyński? Ulubione dania światowych przywódcówCo na obiad je prezes Kaczyński? Ulubione dania światowych przywódcówCzytaj dalej
źródła: wikipedia.org, lubimyczytac.pl,
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News