Większość grzybiarzy omija jeden grzyb z daleka. Popełniają błąd, tracą niezwykłe doznania smakowe

Większość grzybiarzy omija jeden grzyb z daleka. Popełniają błąd, tracą niezwykłe doznania smakowe Źródło: pixabay.com krzysztofniewolny

Gdzie na grzyby, aby upolować naprawdę duże i zdrowe okazy? Znamy kilka sprawdzonych miejsc. Zanim jednak ruszymy na grzybobranie, warto wiedzieć, które gatunki są jadalne, a po których możemy nawet umrzeć. Co ciekawe, wielu grzybiarzy omija z daleka jeden z nich, sami nie wiedzą, co tracą.

Sezon się zaczął - gdzie na grzyby, żeby koszyk po wizycie w lesie nie był pusty? Przedstawiamy kilka miejsc, ale nie tylko: warto zapoznać się z pewnym gatunkiem grzyba, który omija praktycznie każdy. Można nieźle się obłowić.

Trzeba się tylko dobrze przypatrzeć

Zapaleni grzybiarze, którzy najlepszych i najliczniejszych okazów szukają głównie w beskidzkich lasach, muszą wiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy. W tym rejonie pojawił się grzyb, który często uważany jest za silnie trujący. Jak się okazuje, borowik ceglastopory, choć uderzająco podobny do popularnego "szatana", wcale nie zagraża naszemu zdrowiu. Jest też przesmacznym dodatkiem do sosów i innych dań. Wcześniej muszą zostać jednak poddane długiej obróbce termicznej, bo choć dobre, to są dość twarde jak na grzyby.

Na zdjęciu nad artykułem można zobaczyć piękny okaz borowika ceglastoporego. Jego trzon jest żółty i pokryty ceglastoczerwonymi, nieregularnymi strzępkami. Z kolei rurki pod spodem ciemnobrązowego kapelusza przechodzą w różne kolory: żółte, oliwkowe i rdzawe. Kiedy przekroi się ten gatunek borowika, jego miąższ bardzo szybko i mocno sinieje. Borowik ceglastopory występuje w polskich lasach od maja do bardzo późnej jesieni i zwykle można natrafić na okazy bez skazy - ten gatunek zazwyczaj nie jest atakowany przez robactwo, owady i inne szkodniki.

Gdzie na grzyby? Zdradziliśmy już kilka świetnych miejsc

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na borowiki ceglastopore najłatwiej natrafić grzybiarzom, którzy górskie lasy znają jak własną kieszeń. Zanim zaczniemy na nie polować, należy dobrze zapoznać się z opisami i zdjęciami. Gatunek jest mylony nie tylko z borowikami szatańskimi, ale i z borowikami ponurymi, które mają na trzonach  czerwoną siateczkę, a nie kosmki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mogło być inaczej, nadeszło nieuniknione. Sanepid poinformował Polaków, musimy się przygotować

2. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

Wiemy już, że borowiki najłatwiej upolować w beskidzkich lasach. W ostatnich dniach zdradziliśmy kilka innych świetnych miejsc na grzybobranie. Warto udać się w okolice Puszczy Kampinowskiej, Otwocka i Garwolina, ale dobrze też odwiedzić Bory Tucholskie, okolice Szczecina i Koszalina, mazurskie lasy, okolice Radomia, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Częstochowy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Banknot 10 zł jest właśnie niewyobrażalnie cenny w Biedronce. Bardziej niż kiedykolwiek
  2. Rywal Kamila Stocha rzucił mu wyzwanie. Buńczuczna deklaracja skoczka
  3. Wprowadzono podwyższony stopień alarmowy, żywioł jest niszczycielski. Zagrożenie życia w 4 województwach
  4. Mama bezdusznie porzuciła niemowlaka w opuszczonym domu. Po 10 latach dokonała niewiarygodnego odkrycia
  5. Natalia Kukulska się wygadała, przeżyła chwile pełne lęku. Chodzi o jej najmłodsze dziecko
  6. Niewyobrażalny skandal z udziałem TVP. Nie mieści się w głowie, kogo zaatakowali

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News