Gdzie leży Mekka? Nie pamiętasz z lekcji historii?

Gdzie leży Mekka? Nie pamiętasz z lekcji historii? Źródło: Wikipedia/Ali Mansuri

Gdzie leży Mekka? Odpowiedź na to pytanie poznali zapewne wszyscy uczniowie, którzy w toku edukacji uczęszczali na lekcje historii. Dla tych, którzy ostatecznie zapomnieli, mamy garść najważniejszych informacji.

Gdzie leży Mekka? Odpowiedź na to pytanie znają przede wszystkim wszyscy wyznawcy islamu, którzy muszą odbyć pielgrzymkę do świętego miasta, o ile są do tego fizycznie zdolni. To właśnie tam, według muzułmańskich przekazów, urodził się Mahomet, to tam znajdował się dom jego żony, grób jego matki oraz dom kalifa Abu Bakra.

W Mekce położone jest najświętsze miejsce islamu, czyli świątynia i sanktuarium Al-Kaba. Znajduje się w niej święty kamień Hadżar, umieszczony tam według tradycji przez archanioła Gabriela, a tuż obok ze skały wypływa źródło Zamzam.

Wokół sanktuarium wzniesiono za to gigantyczny meczet, który może pomieścić nawet 300 tysięcy wiernych. Pielgrzymki muzułmanów do świętego dla nich miejsca rozpoczęły się zgodnie z treścią historycznych przekazów już w 630 roku, gdy Mahomet powrócił do Mekki z Medyny.

Gdzie leży Mekka? Niektórzy mogą być zaskoczeni

Geograficznie miasto położone jest w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, u podnóża Dżabal al-Hidżaz. Warto zaznaczyć, że istnieje także prowincja o tej samej nazwie, dla której Mekka jest siedzibą administracyjną. 

Miasto zamieszkuje obecnie ponad 1,5 mln osób. Kiedy jednak nadchodzi czas pielgrzymki, zapełnia się ono wielokrotnością tej liczby, gdyż grupy pielgrzymów ściągających do Mekki z całego świata są naprawdę gigantyczne.

O saudyjskim mieście słyszał zapewne każdy, kto uczęszczał na szkolne lekcje historii lub religioznawstwa. Warto jednak zaznaczyć, ze chociaż szerokiej opinii publicznej w krajach, gdzie dominującą religią nie jest wcale islam, Mekka kojarzy się z zamierzchłymi czasami, w rzeczywistości nadal tętni życiem.

Niezmiennie jest bowiem bardzo ważna dla milionów muzułmanów, których pielgrzymka jest piątym filarem islamu, a więc elementem całkowicie obowiązkowym. Jedynie osoby niebędące w stanie samodzielnie udać się w podobną podróż, ale wyrażające taką chęć, mogą wysłać do Mekki swego zastępcę.

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł