Zagrożenie jest bardzo duże, służby są w gotowości. Wizja jest druzgocąca

Zagrożenie jest bardzo duże, służby są w gotowości. Wizja jest druzgocąca Źródło: pikio.pl

Gdzie jest burza? - to pytanie w ostatnim czasie jest bardzo często zadawane. Zagrożenie pogodowe jest wyjątkowo duże, specjaliści przestrzegają przed kolejnymi gwałtownymi zmianami atmosferycznymi. Wizja ekspertów jest bardzo niepokojąca.

Gdzie jest burza - w Polsce zanotowano w ostatnim czasie sporo niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które spowodowały już liczne straty. Specjaliści ostrzegają, zagrożenie stale rośnie. Wizja przedstawiona przez ekspertów jest druzgocąca.

Gdzie jest burza - niebezpieczeństwo stale rośnie

W ostatnich tygodniach przez teren Polski przetoczyło się wiele gwałtownych ulew oraz burz, które spowodowały liczne powodzie i podtopienia. Wcześniej specjaliści ostrzegali mieszkańców kraju przed ogromnymi suszami. Wydawać by się mogło, że z powodu ulewnych opadów deszczu, zagrożenie suszą zostało zażegnane. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Specjaliści wytłumaczyli, dlaczego wciąż grożą nam kolejne susze i powodzie. 

- W Polsce zasoby wód powierzchniowych wynoszą około 1,6 tysiąca metrów sześciennych na rok na osobę. W Europie średnia ta jest prawie trzykrotnie wyższa - 4,56 tysiąca metrów sześciennych na rok na osobę. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie - tłumaczy Michał Marcinkowski, hydrolog oraz główny specjalista projektu "Klimada 2.0" realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska.

Pomimo ulewnych opadów i burz, zagrożenie kolejnymi powodziami i suszami w Polsce stale rośnie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gwałtowne ulewy powodują, że woda wcale nie wsiąka w glebę, tylko szybko spływa po powierzchni terenu. To powoduje, że zasoby wód podziemnych nie zostają zasilone, co prowadzi do stopniowego wysuszania się gleby. Dodatkowo, woda z opadów o charakterze nawalnym często gromadzi się w zagłębieniach terenu, powodując tak zwane powodzie błyskawiczne.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. Dagmara z "Królowych życia" w zalana krwią. W sieci pojawiło się zdjęcie, co się stało?

3. Wielokrotnie wzywali pogotowie. Bliscy patrzyli jak babcia powoli umiera

- W ostatnich latach obserwuje się wzrost częstotliwości występowania tego typu powodzi. Wynika to ze zmian klimatu i związanej z nimi rosnącej liczby opadów o charakterze nawalnym, jak również z coraz większej powierzchni nieprzepuszczalnej. Powodzie tego typu ze względu na swój charakter są trudne do prognozowania. Powodują często istotne szkody w mieniu, ale przede wszystkim stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludności - wyjaśnia ekspert w rozmowie z TVN Meteo.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczna wiadomość dotarła do mediów. Nie żyje 32-letni ulubieniec fanów, osierocił małe dzieci
  2. Gotujesz rosół na kurczaku? Babcie ostrzegają, 1 część kury w ogóle się nie nadaje, nie wrzucajcie jej do garnka
  3. Nagła zmiana w ostatniej chwili ws. zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. Miało być inaczej
  4. Zagrożenie jest bardzo duże, służby są w gotowości. Wizja jest druzgocąca
  5. Dramat młodszej córki Marty Kaczyńskiej. Jest zdruzgotana
  6. Magda Gessler drży o życie swojego męża. Sytuacja jest bardzo poważna

Źródło: TVN Meteo

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News