IMGW pilnie ostrzega Polaków. Duże niebezpieczeństwo w weekend, możliwe trąby powietrzne

IMGW pilnie ostrzega Polaków. Duże niebezpieczeństwo w weekend, możliwe trąby powietrzne Źródło: Pixabay EliasSch2

Gdzie jest burza? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Zbliżający się weekend może być niezwykle niebezpieczny. Musimy liczyć się z nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi. W niektórych regionach możliwe są nawet potężne trąby powietrzne.

Z informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że najbliższe dni będą burzowe i niekorzystne atmosferycznie. Zdecydowanie w najgorszej sytuacji będą mieszkańcy wschodniej Polski. W tamtych regionach może dojść nawet do niezwykle niebezpiecznych trąb powietrznych. Dziś alertami przed burzami z gradem lub silnym deszczem z burzami objęty jest niemal cały kraj. Ostrzeżenie drugiego stopnia wystosowano dla jedenastu województw.

Gdzie jest burza? Bliżej, niż myślisz

Noc z piątku na sobotę zapowiada się burzowo. Możemy spodziewać się ulewnego deszczu, nawet do 30 mm oraz wiatru, który w porywach osiągnie prędkość 80 km/h. Burzom może towarzyszyć opad gradu. Wilgotne powietrze, które od jakiegoś czasu zalega nad Polską, ma związek z towarzyszącym nam wciąż niżem Octavia. Skutki tego zjawiska mogą być fatalne, lepiej się przygotować, ponieważ będzie nam towarzyszyć także w sobotę. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

– To powietrze jest bardzo niestabilne, przynosi bardzo gwałtowne zjawiska meteorologiczne w postaci burz, silnych porywów wiatru, niewykluczone są też trąby powietrzne - poinformował Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze wystąpią jutro na wschodzie, północy oraz miejscami w centrum kraju. W województwach podlaskim i lubelskim, a także częściowo na Mazowszu oraz w woj. warmińsko-mazurskim sytuacja będzie zdecydowanie najpoważniejsza. Spadną niezwykle ulewne deszcze, nawet do 60 mm, a porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 90 km/h. Duży będzie także grad, którego średnica osiągnie 2-3 cm. IMGW ostrzega przed urlopem w tamtych stronach, pobyt tam wiąże się z niebezpieczeństwem.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany aktor znany z największych hitów na TVP, TVN i Polsatu. Bardzo smutne informacje

2. Ekspert ostrzega. W tym roku może paść rekord utonięć, warto poznać zasady bezpieczeństwa
 

W niedzielę pogoda będzie bardzo podobna. Na wschodzie kraju należy spodziewać się gwałtownych burz. Na zachodzie z kolei mieszkańcy zmierzą się z deszczami, które mogą spowodować wzrost stanu okolicznych rzek. Grzegorz Walijewski zaznacza, że nawet mały potok może zmienić się w miejsce niebezpieczne dla życia i własności materialnej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Straszna choroba Magdy Gessler wyszła na jaw. Smutne, niewielu znało prawdę
  2. Dramat w miejscowości Adama Małysza. Burmistrz zachorował na koronawirusa. Skoczek może stracić fortunę, apeluje do kibiców
  3. Watykan potwierdził przykre doniesienia. Chodzi o papieża Franciszka
  4. Rząd zniósł kluczowy dla wielu Polaków zakaz. Już od 1 lipca
  5. Pojedziesz zatankować i ostro się zdziwisz. Zmiana obejmie wszystkich kierowców
  6. Porażające wydarzenie na pogrzebie. Nagle z trumny zaczęły dobiegać dźwięki, wszyscy byli wstrząśnięci

 

Źródło: TVP Info


 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News