Gdzie jest burza? Mapa Polski wygląda coraz bardziej niepokojąco

Gdzie jest burza? Mapa Polski wygląda coraz bardziej niepokojąco Źródło: Wikipedia/Ziemor

Gdzie jest burza, na jakich obszarach naszego kraju można się spodziewać gwałtownej zmiany pogody? IMGW wydało właśnie ostrzeżenia przed silnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność.

Gdzie jest burza na terenie naszego kraju? W niektórych województwach zmiana pogody będzie tak drastyczna i gwałtowna, że lepiej odwołać wszelakie plany i nie wychodzić z domu. Wydano specjalne ostrzeżenia przed burzami.

Sprawdź, gdzie jest burza. Warto to wiedzieć przed wyjściem z domu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało szereg ostrzeżeń przed pogodą w naszym kraju. Z resztą nie pierwszy raz. Od kilku tygodni nasz kraj nękają deszcze, porywisty wiatr oraz upały. Synoptycy przekazują, że dzisiaj panuje wysoki indeks burzowy. Oznacza to, że można spodziewać się wyładowań atmosferycznych w niemal całym kraju.

Polska znajduje się obecnie pomiędzy wyżem  Queenie znad Rosji a niżem Heiko znad Danii. Kierują do nas gorące i suche powietrze zwrotnikowe z południowego wschodu, a to bardzo sprzyja powstawaniu burz. 

Zagrożenie pierwszego stopnia obowiązuje niemal w całym kraju. Województwa, którym nic nie zagraża to: małopolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, a także częściowo mazowieckie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie. Zachodnia część województwa dolnośląskiego jest objęta drugim stopniem zagrożenia burzowego. 

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gradem

Synoptycy z IMGW prognozują na dziś wystąpienie burz i burz z gradem na obszarze całej Polski. Jak mówi Wojciech Raczyński, kraju jest wysoki indeks burzowy. Według jego słów, zagrzmi dopiero po południu, gdy powietrze mocno się nagrzeje. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wydano specjalne alerty ostrzegające przed zmianą pogody.  W województwach, które są mniej zagrożone będą obowiązywać od 17 w czwartek do 23. W obszarach bardziej narażonych będzie trzeba uważać do piątku. 

Burzom będą towarzyszyły opady deszczu, od około 25 l/mkw do 50 l/mkw w miejscach najbardziej zagrożonych. W burzach wieje wiatr który w najbliższych dniach może osiągnąć prędkość nawet 80 km/h. Ponadto synoptycy ogłaszają, że bardzo prawdopodobnie spadnie grad.

Oprócz ostrzeżeń przed burzami pojawiły się także te przed upałem. Temperatura w wielu miejscach może osiągnąć nawet 32 stopnie. Zaleca się nie przebywanie na słońcu zbyt długo. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba wtedy trzeba pamiętać o nakryciu głowy, kremach z filtrem i odpowiednim nawodnieniu. 

  1. Co się dzieje z Roksaną Węgiel? 14-letnia gwiazda opowiedziała o toksycznej relacji. Szczere wyznanie mrozi krew w żyłach
  2. Małgorzata Kożuchowska pokazała partnera. Fani OSŁUPIELI wiedząc kim jest
  3. Z ostatniej chwili: Polsat informuje o tragedii rodzinnej na zachodzie Polski. Chłopiec nie żyje, matka i braciszek w szpitalu
  4. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel
  5. Roksana Węgiel w końcu przerywa milczenie ws. zatrzymania przez policję. To tłumaczenie nie spodoba się wielu fanom
  6. Boczek z Kiepskich pokazał się z córką. Dziewczyna niesamowicie go przypomina

Źródło: TVN Meteo

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu