Gdzie Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata?

Gdzie Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata? Źródło: Wikipedia/Tadeusz Mieczyński

Gdzie Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata? Jakie miejsce stało się początkiem wielkiej kariery i pozwoliło rozsławić na cały świat, wtedy jeszcze osiemnastoletniego chłopaka z Wisły? Jak wyglądała droga Adama na sam szczyt? Kto stoi za jego sukcesem?

Gdzie Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata? 17 marca 2006 roku, to pamiętna data dla większości polaków. W tym dniu skoczek z Wisły rozpoczął pełną sukcesów passę zwycięstw, dzięki której w całej Polsce powstała nowa tradycja. Dorośli czy młodzi, zdrowi czy chorzy, wszyscy od tej pory śledzili losy Adama Małysza, obserwowali jego przygotowania do skoku, przyglądali się mu, jak rozpoczyna zjazd, a biorąc pod uwagę pozycję, którą przyjął, jego ułożenie ciała, prędkość zjazdową, marzyli o kolejnym złocie. Następnie zamierali w momencie wybicia, w ciszy oglądając jego lot, aby wrzasnąć z radością na całe gardło w momencie pobicia kolejnego rekordu.

Gdzie Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata?

25 lat temu w Oslo Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Świata. Ten dzień był dla niego szczególnie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w życiu stanął na najwyższym stopniu podium i zrobił to w wyjątkowo pięknym stylu.

- Pamiętam sezon 2001/2002, jak z całą rodziną siedzieliśmy przed telewizorem i tata z dziadkiem dmuchali "w plecy" Adasiowi by wygrał i udało mu się - mówi Janek z Ursynowa.

W tym sezonie Adam po raz pierwszy zdobył kryształową kulę Pucharu Świata, którą udało mu się zdobyć ponownie jeszcze dwa razy, dzięki czemu stał się pierwszym i jak dotąd jedynym skoczkiem w historii, który zdobył ją trzy razy z rzędu.

Adam Małysz - pierwsze podium

Mały Adam swój pierwszy skok oddał, zanim skończył szkołę podstawową. Zamiłowanie do skoków narciarskich ukorzenione było w jego rodzinie od wielu pokoleń. Już jego pradziadek posiadał własną skocznię, a ojciec wraz z wujem byli powiązani z Klubem Sportowym Wisła. Ojciec pracował w nim jako kierowca a wuj - Jan Szturc - był skoczkiem, piłkarzem, kombinatorem, a po zakończeniu kariery trenerem klubowym.

To oni mieli największy wpływ na rozpoczęcie treningów narciarskich przez Adasia w wieku 6 lat. 28 lutego 1993 roku jest znaczącą datą w sportowej historii Polski, w tym dniu, na skoczni K40 w Wiśle Adam Małysz po raz pierwszy stanął na podium, tym samym zostając wicemistrzem Polski juniorów młodszych i młodzików w skokach. Ten sukces pozwolił jego żaglom nabrać wiatru.

Wielkie sukcesy Adama Małysza zapaliły całą Polskę miłością do skoków narciarskich, która do dziś jest pielęgnowana. I choć on sam zakończył swoją karierę w 2011, to skoki narciarskie nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł