Z Warszawy do Gdańska w 9 minut? Pierwsze testy już w maju

Z Warszawy do Gdańska w 9 minut? Pierwsze testy już w maju Źródło: Youtube/The B1M

Gdańsk i Warszawa - podróż między tymi dwoma miastami wynosić będzie tylko 9 minut? Piękne i jak najbardziej prawdziwe. Hyperloop ma szansę odnieść wielki sukces, a pierwsze testy już w maju.

Gdańsk już wkrótce będzie mógł się pochwalić błyskawicznie szybkim połączeniem do Warszawy, a Warszawa będzie mogła być dumna z podróży do Krakowa w mgnieniu oka. Takie działanie będzie możliwe dzięki Startupowi Hyper Poland, który na realizację projektu w krótkim czasie uzbierał milion złotych.

Gdańsk, Warszawa i Kraków połączone hyperloopem

Jak informują osoby zajmujące się całym projektem, podróż z Krakowa do Gdańska ma trwać 30 minut, a do Warszawy rapem 21. Podróż samolotem jest w tym momencie najszybszym środkiem transportu, ale jak widać alternatywa czai się tuż za rogiem. Hyperloop ma osiągać prędkość 1200 km na godzinę poruszając się w próżniowych tubach.

W maju rozpoczną się pierwsze testy. Wszystko wygląda bardzo obiecująco. Miesiąc temu Startup doszedł do porozumienia z łódzką firmą TME, która będzie odpowiadać za realizację i dostarczenie wszystkich wymaganych części elektrycznych i podzespołów. Nie jest znany jeszcze dokładny harmonogram testów, ale na początek projektanci skupią się na wykorzystaniu lewitacji magnetycznej w transporcie.

Hyper Poland zapowiadają, że na przełomie 2019 i 2020 roku mają nadzieję zakończyć testy i wprowadzić w lewitację pełnowymiarowy pojazd ze wszystkimi obciążeniami. Ku temu powstał nawet specjalny tor pod Łodzią. Na razie pomysłodawcy będą pracować z modelem w skali 1:5.

- Jeśli Polska znów nie chce znaleźć się na końcu, nie mamy wyjścia i musimy inwestować w nowe technologie. Obstawanie przy starych rozwiązaniach z obawy, że coś może się nie udać, jest błędem. Statki kosmiczne też mogły się nie udać… Jeśli nie weźmiemy udziału w tworzeniu technologii hyperloopa, zrobią to inni, a my słono zapłacimy za wykorzystanie jej - swoją opinię wyraził polski poseł, Piotr Liroy Marzec.

Aktualnie nad taką samą technologią pracują między innymi Chiny i USA.

To nie wszystko. Pomysłodawcy hyperloopa w Polsce planują zmodyfikować kolej. Chcą ulepszyć tory, które z biegiem czasu również zostaną uzbrojone w próżniową komorę. Dzięki temu pociągi osiągną szybkość 600 km/h.

Źródło: tech.wp

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News