Najczęściej są bagatelizowane. 10 początkowych oznak zawału serca

Autor Monika Majko - 8 Lutego 2020

Zawał serca to martwica mięśnia sercowego, spowodowana niedostatecznym ukrwieniem narządu. Przyczyn występowania ataków jest bardzo dużo, a czynnikami wspomagającymi chorobę jest m.in. palenie papierosów i nadmierne kilogramy. Istnieje jednak 10 objawów, które mogą w porę ostrzec nas przed niebezpieczeństwem.

Atak serca jest niezwykle niebezpieczny. Dochodzi do niego wskutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Niedostatecznie ukrwiony narząd obumiera, co wywołuje szereg nieprzyjemnych oznak, aż w końcu prowadzi do zawału, który jest ogromnym zagrożeniem dla życia.

Nawet jeśli dojdzie do zawału, ale zostanie nam udzielona odpowiednia pomoc i w porę trafimy pod opiekę lekarzy, grozi nam szereg poważnych powikłań zdrowotnych. Dzielą się one na dwa rodzaje, natychmiastowe i takie, które mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie. Do tych pierwszych należy m.in. arytmia, czyli nieregularne bicie serca, obrzęk płuc, zakrzepica żył głębokich czy tętniak komorowy. Każde z nich stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Po jakimś czasie mogą pojawić się inne komplikacje, tj. zastoinowa niewydolność serca, zapalenie osierdzia oraz dławica piersiowa. U pacjentów, którzy przeszli zawał, lekarze stwierdzają często również obrzęki ciała i utratę libido oraz erekcji.

Tylko zmiana stylu życia i dbanie o zdrowie może uchronić nas od zawału, nigdy nie mamy jednak pewności, że nasze serce w pewnym momencie nie poczuje się zmęczone. Istnieje jednak szereg oznak, że zbliża się niebezpieczeństwo. Warto zwrócić na nie uwagę, bo bagatelizowanie ich może doprowadzić do tragedii.

By dowiedzieć się, jakie są oznaki zawału serca, kliknij "Następna Strona"

Zobacz także:

  1. Grażyna Torbicka nigdy nie doczekała się dzieci. Wiadomo dlaczego, bardzo dobitne
  2. Nie wierzyli, że maluch w ogóle przeżyje. Po kilku tygodniach nie mogli wyjść z podziwu patrząc, co z niego wyrosło
  3. Wystarczy, że poliże cię pies, skutki są opłakane. Specjaliści ostrzegają, zdjęcia mówią same za siebie
  4. Po prostu rozciął rolkę po papierze toaletowym. Efekt jest niesamowity, każdy zechciałby mieć je w domu
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News