Wojciech Jaruzelski stracił młodość w paskudnym miejscu. Zdjęcia mrożą krew w żyłach

Wojciech Jaruzelski
Youtube.com/WolfChakotay
Wstecz

1 z 8

Dalej

Wojciech Jaruzelski z pewnością należy do najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski. Ocena jego postaci dzieli nasze społeczeństwo w równie wielkim stopniu co współczesne wydarzenia na scenie politycznej. Jakie wydarzenia ukształtowały osobowość generała? Trzeba przyznać, że w młodości życie go nie oszczędzało. Spędził ją w naprawdę ponurym miejscu, gdzie niełatwo o przetrwanie. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z tych obszarów i przerażające fakty na ich temat.

Generał Jaruzelski jest odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. To on stanął wówczas na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która w tym mrocznym okresie sprawowała faktyczną władzę w PRL. Słuszność podjętych przez niego decyzji stanowi przedmiot zażartych dyskusji polityków, historyków, a także pozostałych politycznie zaangażowanych obywateli.

Gdy mowa o tak istotnych, a jednocześnie budzących silne emocje postaciach, często pojawia się pytanie o czynniki, które wpłynęły na ich osobowość w odległej przeszłości. W przypadku autora stanu wojennego, trudno pominąć okres jego młodości, gdy wraz z rodziną został zesłany na Syberię. Wywodzący się z polskiego ziemiaństwa Wojciech Jaruzelski nie mógł liczyć na specjalne traktowanie w radzieckim łagrze, gdzie musiał ciężko pracować przy wyrębie tajgi.

Jako wyjątkowo traumatyczne przeżycie z tamtych czasów należy wskazać śmierć jego ojca. Jak wynika z relacji reżyser Anny Teresy Pietraszek, aby go pochować, 19-letni wówczas Wojciech Jaruzelski musiał ukraść deskę oraz sznur. Za ich pomocą musiał przetransportować ciało ojca w miejsce, gdzie nie zostanie rozszarpane przez dziką zwierzynę i nie utonie w błocie.

To właśnie okres spędzony przez przyszłego generała na Syberii stał się przyczyną noszenia przez niego charakterystycznych ciemnych okularów. Z powodu tego nieodłącznego elementu jego wizerunku w epoce PRL mówiło się o jego domniemanym pokrewieństwie z legendarnym aktorem Zbigniewem Cybulskim. Prawda na temat szkieł generała nie miała niestety nic wspólnego z anegdotami lub plotkami. Podczas pobytu w jednym z najchłodniejszych regionów świata nabawił się ślepoty śnieżnej. Schorzenie to ma swoje źródło w uszkodzeniu wzroku na skutek odbijania promieni słonecznych od bardzo jasnych powierzchni (np. pokrywy śnieżnej).

Wojciech Jaruzelski musiał ciężko przeżyć zesłanie na Syberię. Przedstawiamy zdjęcia miejsc, które odwiedził, oraz fakty na temat jego pobytu i podróży po tych cieszących się wyjątkowo złą sławą wśród Polaków obszarach Rosji.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNE".)

Następna strona