Wojciech Jaruzelski ukrywał prawdę o sobie. Szokujące sekrety generała

Jaruzelski
Youtube.com/publicystykatvp;Wikimedia Commons
Reklama
Wstecz

1 z 11

Dalej

Przypisuje mu się władzę absolutną w okresie stanu wojennego. Według wielu Polaków to on jest odpowiedzialny za zbrodnie, które wtedy miały miejsce. Jego rodzina kochała swój kraj i była oddana ojczyźnie. Z pewnością nie spodziewała się po nim decyzji, jakie podjął w dorosłym życiu. Oto szokujące sekrety o Wojciechu Jaruzelskim, które po latach wyszły na jaw.

Był synem polskiego ziemianina pochodzącego z Kresów Wschodnich. Wywodził się z tzw. wyższych sfer. Ojciec Wojciecha Jaruzelskiego, Władysław, był absolwentem Akademii Rolniczej w czeskim Taborze. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Pracował w charakterze administratora majątków ziemiańskich. Cieszył się wspaniałą opinią wśród ludzi. Przeniósł się do Kurkowa, aby dalej rozwijać swoją karierę zawodową. Tam poznał Wandę, absolwentkę Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Wzięli ślub w 1922 roku. Rok później urodził się Wojciech, dziedzicząc imię po dziadku, który uczestniczył w powstaniu styczniowym i został zesłany na Syberię.

Wojciech Jaruzelski został ochrzczony. Wychowywał się w duchu patriotyzmu i głębokiej wiary katolickiej. Nigdy nie uczęszczał do szkół powszechnych. Uczył się w prywatnych szkołach przedwojennych. Jego edukacja była kosztowna dla rodziny. Nikt nie wiedział, jaką drogę młody Jaruzelski obierze w przyszłości.

Z powodu niestabilnych nastrojów politycznych rodzina Jaruzelskich ciągle się przemieszczała. W końcu została deportowana na Syberię. Młody Wojciech zamieszkał tam z matką i siostrą w osadzie leśnej zwanej Turoczak. Pracował przy wyrębie lasów, gdzie nabawił się tzw. ślepoty śnieżnej. Dlatego też nosił do końca swoich dni ciemne okulary, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Jaruzelski był generałem, działaczem partyjnym PRL, dowódcą wojskowym oraz prezydentem w latach 1989–1990. Przewodził Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego, która w 1981 roku wprowadziła stan wojenny w Polsce. Wielu Polaków zarzuca mu antypolskość, zdradę kraju i przypisuje odpowiedzialność za wszelkie klęski i niepowodzenia w tamtym okresie. O wielu faktach nie mówi się głośno. Razem z redakcją Pikio przygotowaliśmy fakty z życia generała Wojciecha Jaruzelskiego, które ukazują w nieznanym większości świetle.

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu