Wojciech Jaruzelski obawiał się tych faktów. Cała prawda o stanie wojennym

Autor Weronika Szatkowska - 18 Grudnia 2018

Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku wprowadził w Polsce stan wojenny. Stanął wówczas na czele Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego (WRON), która na pewien czas przejęła faktyczne rządy w Polsce. Ten wyjątkowo mroczny okres w historii naszego kraju wciąż skrywa wiele tajemnic i stanowi źródło podziałów w polskim społeczeństwie. Przedstawiamy fakty na temat tamtej szczególnej epoki, które z pewnością każdy z nas powinien znać.

Generał Jaruzelski nakazał, aby Sztab Generalny Wojska Polskiego zaktualizował plany ogólnokrajowego stanu wojennego już w dniu 22 października 1980 r. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego zabroniono działalności ruchów prodemokratycznych, takich jak Solidarność i inne mniejsze organizacje. Rano na ulicach każdego większego miasta pojawiło się tysiące żołnierzy w pojazdach wojskowych. Wprowadzono godzinę policyjną, uszczelniono granice państw, zamknięto lotniska i ograniczono dostęp do głównych miast. Linie telefoniczne zostały rozłączone, poczta podlegała ponownej cenzurze, wszystkie niezależne oficjalne organizacje zostały zniesione, a zajęcia w szkołach i na uniwersytetach zawieszone. W tamtym okresie zginęło kilkadziesiąt osób. Oficjalne doniesienia mówią, że tłumienie zgromadzeń zebrało kilkanaście ofiar śmiertelnych.

W ramach represji instytucje medialne i edukacyjne przeszły "weryfikację", proces, który sprawdzał stosunek każdego pracownika do reżimu i do ruchu "Solidarności". W rezultacie tysiące dziennikarzy, nauczycieli i profesorów straciło pracę. Sądy działały w trybie doraźnym, co pozwalało na łatwiejsze uwięzienie tych, którzy rozpowszechniają "fałszywe informacje". W celu ograniczania oporu cywilne linie telefoniczne były rutynowo sprawdzane, weryfikowane i monitorowane przez agentów rządowych.

Na zaproszenie Jaruzelskiego delegacja rządzącej wtedy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej odwiedziła Polskę w dniach 27-29 grudnia. Węgrzy podzielili się z polskimi kolegami swoimi doświadczeniami zmiażdżenia "kontrrewolucji" z 1956 r. Wcześniej na jesieni 1981 r. telewizja nadała specjalny film o wydarzeniach z 1956 r. na Węgrzech, pokazując sceny z rebeliantami wieszającymi oficerów ochrony itd. Nawet po zniesieniu stanu wojennego przez kilka lat obowiązywał szereg ograniczeń drastycznie ograniczających wolności obywatelskie. Doprowadziło to również do poważnych konsekwencji ekonomicznych. Rządząca dyktatura wojskowa wprowadziła znaczne podwyżki cen (zwane "reformami gospodarczymi"), co spowodowało spadek płac realnych o 20% lub więcej. Wynikający z tego kryzys gospodarczy doprowadził do reglamentacji większości produktów i materiałów, w tym podstawowych artykułów spożywczych.

Wojciech Jaruzelski obawiał się wielu innych niewygodnych faktów za życia. O czym nie mówił? Oto cała prawda o stanie wojennym.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News