Wigilia w czasach PRL miała swoją magię. Ostatnie zdjęcie jest wyjątkowo wzruszające

Autor Andżelika Wróblewska - 25 Grudnia 2019

Wigilia w czasach PRL znacząco różniła się od tej, która jest w dzisiejszych czasach. Kiedyś wszystko nie było tak ogólnodostępne jak teraz. Ciężko było zgromadzić wszystkie artykuły spożywcze potrzebne do zastawienia stołu. Choinki także nie wyglądały tak bogato jak dziś. Wisiało na nich zaledwie kilka bombek. Mimo to święta miały w sobie magię i coś niepowtarzalnego. Ostatnie zdjęcie wzruszy wszystkich.

Wigilia to święto obchodzone przez wszystkich katolików. Co roku o tej samej porze spotykasz się z najbliższymi przy zapełnionym stole. Jest to czas zadumy i spędzania czasu z rodziną. Niejednokrotnie wspomina się również to, co było kiedyś. Rodzinne fotografie są najlepszą pamiątką, jaką mamy. Może część z was posiada jeszcze stare albumy, w których ma zdjęcia z dawnych czasów. Takie zatrzymane chwile to najlepsze wspomnienie i sposób, by pokazać młodszemu pokoleniu, jak wyglądało to lata temu, zanim przyszli na świat.

Skromne ozdoby choinkowe, za to w prawie każdym domu prawdziwa choinka. Stoły ubogo zastawione, ale wszyscy i tak cieszyli się tym, co jest. Wszyscy spotykali się przy jednym stole, najczęściej u swoich dziadków. Dziś już mało kto kontynuuje te tradycje, a oddzielne Wigilie urządzają sobie nawet pary małżonków.

Nie wspominając o pogodzie. Zima za czasów PRL potrafiła dać w kość. Zaspy śniegu po kolana i zaśnieżone ulice. Wtedy czuć było ten klimat i magię. Z biegiem lat wszystko ulega zmianie i nawet Wigilia nie jest już obchodzona tak, jak kiedyś. Mimo że ogrom tradycji przetrwał do dziś, to i tak czegoś w tych świętach brakuje.

Przedstawiamy 10 fotografii tego, jak to wyglądało dawniej. Aż łezka w oku się kręci na myśl o tych cudownych wspomnieniach.

Kliknij Następna Strona, żeby zobaczyć zdjęcia.

ZOBACZ TAKŻE:
1. Wyciekły tajne listy Benedykta XVI ws. abdykacji. Cała prawda wyszła na jaw
2. Tylko najlepsi dostrzegą zaskakujące szczegóły. Większość nie ma szans
3. Był nekrofilem i seryjnym mordercą. Tłumy go uwielbiały
4. Najszybszy psychotest jaki istnieje. Prawdę o sobie poznasz w moment

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News