10 krajów, do których kobiety nie powinny się same wybierać. Numer 9 to bardzo popularny kierunek

Wakacje
Pixabay
Reklama
Wstecz

1 z 12

Dalej

Wakacje to beztroski czas wycieczek i podróży, jak się okazuje, nie wszystkie państwa na mapie są bezpiecznym miejscem odpoczynku. Thomson Reuters Foundation opublikowała listę 10 najbardziej niebezpiecznych państw dla kobiet. Ranking powstał na podstawie opinie 550 ekspertów ze 193 państw świata. Pod uwagę były brane takie kwestie jak opieka zdrowotna, handel ludźmi czy przepisy przeciw przemocy seksualnej. Na które państwa kobiety powinny uważać, planując zagraniczne podróże? Oto 10 najbardziej niebezpiecznych z nich.

Wakacje to czas, na który czekamy przez cały rok. Nie tylko dzieci chodzące do szkoły wyczekują z utęsknieniem tego okresu, ale również dorośli, którzy na co dzień pracują. Każdy z niecierpliwością odlicza dni do urlopu, a wyjazdy wakacyjne planuje z rocznym wyprzedzeniem. Ten beztroski okres może jednak zamienić się w koszmar. Są na świecie miejsca, których kobiety zdecydowanie powinny unikać ze względu na troskę o własne bezpieczeństwo. W niektórych państwach życie kobiet może być zagrożone, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie miejscom, w które planujemy się wybrać, żebyśmy mogli cali i zdrowi wrócić z urlopu.

Duży wybór i różnorodność kierunków przyprawia nas co roku o zawrót głowy. Dzięki rozwojowi linii lotniczych i tras autobusowych jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę tanie połączenia, które umożliwią nam podróż do dowolnego zakątka świata. Chęć odkrywania nieznanego terytorium nie zawsze jednak idzie w parze z bezpieczeństwem.

Na listę najbardziej niebezpiecznych trafiają zazwyczaj kraje, w których toczą się wojny, zamieszki albo masowe protesty. To również państwa o wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego i przestępczości, w których regularnie dochodzi do zamachów, rabunków, napaści czy porwań turystów. Często myślimy, że to kraje oddalone o tysiące kilometrów lub te, które nie do końca potrafimy zlokalizować na mapie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Na "czarnej liście" znajduje się również wiele popularnych kierunków wakacyjnych z ofert "first" i "last minute", które kuszą z okładek katalogów biur podróży.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie aktualizuje listę państw, do których podróż może wiązać się z ryzykiem. Ostrzeżenia mogą wynikać z bardzo różnych przyczyn. Niektóre rejony mogą być ogarnięte lokalnymi konfliktami, a nieopatrzne opuszczenie kurortu może skończyć się bliskim spotkaniem z grupką bojowników.

Ostrzeżenie może także wynikać z wysokiego poziomu przestępczości. W wielu krajach funkcjonują zorganizowane gangi, które za cel upatrują sobie właśnie turystów i często są to głównie kobiety. Przybysz z innego kraju może być okradziony lub nawet porwany. Dlatego też w wielu regionach świata odradza się przykładowo wyciągania map lub przewodników, bo tym gestem dajemy przestępcom znać, że jesteśmy turystami i stanowimy łatwy cel.

Jednym z najpopularniejszych zagranicznych kierunków, na które decydują się Polacy, jest Turcja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem ze względu na utrzymujące się zagrożenie terrorystyczne i prowadzone tam operacje wojskowe. Na pozostałym terytorium Turcji, nawet przebywając w słynnych regionach turystycznych, należy zachować szczególną ostrożność. W przeszłości dochodziło do zamachów między innymi w Stambule i Ankarze.

Kolejnym niebezpiecznym miejscem, a również często wybieranym jako cel podróży jest Egipt, gdzie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Turyści decydujący się na wybranie tego kierunku powinni zachowywać szczególną ostrożność, zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na ataki, czyli w obiektach kultu religijnego, atrakcjach turystycznych i budynkach rządowych. Do zamachów może też dojść również na lotniskach i w samolotach oraz w autobusach przewożących turystów. Często słyszy się też o kobietach, które zostały porwane i wykorzystane przez lokalnych mężczyzn.

Wśród państw, w których sytuacja jest szczególnie niespokojna, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wymienia również między innymi Afganistan, Pakistan, Syrię, Jemen, Irak, Iran, Sudan Południowy, Sudan, Etiopię, Somalię, Dżibuti, Czad, Nigerię, Benin, Kamerun, Libię, Niger, Burkina Faso, Mauretanię, Maliczy Algierię.

Wyżej wymienione państwa to tylko jedne z licznych, do których podróż się odradza. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne głównie dla kobiet szczególnie dla tych, które posiadają europejską urodę i jasne włosy. Przedstawiamy kierunki, których nie powinno się wybierać podczas planowania urlopu.

Kliknij "Następna Strona", aby poznać kraje, w których na kobiety mogą czyhać niebezpieczeństwa

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu