10 niepozornych objawów świadczących o tym, że mogłeś mieć udar i o tym nie wiedzieć. W krótkim czasie może nastąpić kolejny

Autor Andżelika Wróblewska - 4 Września 2019

Udar to nagle występujące symptomy uszkodzenia mózgu, zazwyczaj w postaci niedowładu, utraty zdolności rozumienia lub ekspresji mowy, ale to tylko jedne z nielicznych objawów, które powinny być dla nas alarmem. Coraz częściej zdarza się, że ta choroba zaczyna występować u najmłodszych, dlatego właśnie nie powinniśmy lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na początki tej choroby. Przedstawiamy 10 symptomów, które są niepozorne, a mogą świadczyć o wystąpieniu udaru.

Udar mózgu to nic innego jak uszkodzenie i obumarcie jego fragmentów z powodu zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Wyróżniamy jego dwa rodzaje: udar niedokrwienny mózgu, to dolegliwość, która powstaje, gdy dochodzi do niedrożności tętnicy zaopatrującej mózg w krew. W wyniku tego krew nie przepływa przez nią lub robi to w bardzo małych ilościach, które nie wystarczają, aby komórki mogły otrzymać jej odpowiednią ilość. Drugi rodzaj to udar krwotoczny, który jest konsekwencją pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylewu krwi poza naczynie. Powoduje to, że krew nie dociera do tkanki mózgowej w okolicę zaopatrywaną przez pękniętą tętnicę. Podczas udaru wypływająca krew niszczy sąsiednie tkanki nerwowe i zwiększa ciśnienie wewnątrz czaszki, przez co zaburzone zostaje funkcjonowanie całego mózgu.

Na udar każdego roku zapadają przynajmniej dwie na tysiąc osób w populacji ogólnej. Uważa się, że jest to przede wszystkim choroba ludzi starszych, a średni wiek zachorowania mieści się w przedziale 65-70 lat, jednak coraz częściej słyszy się o zachorowaniu wśród młodzieży.

Występujące w udarze objawy uzależnione są od tego, który fragment mózgu został uszkodzony. Niektóre z oznak są na tyle niepozorne, że często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy dotknięci tą chorobą. Ból głowy, który towarzyszy nam dość często może być jednym z sygnałów. W naszej galerii dowiecie się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę i jakie zachowania powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Istotnym elementem w profilaktyce udaru mózgu jest unikanie chorób zwiększających ryzyko udaru. Do takich należą, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Bardzo ważne jest ich wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie. Warto również zadbać o zdrowe odżywianie, ograniczenie stresu, uprawianie regularnej aktywności fizycznej, a także ograniczenie alkoholu i palenia tytoniu.

Razem z redakcją Pikio przedstawiamy 10 niepozornych zapowiedzi udaru mózgu, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Kliknij "Następna Strona" żeby poznać pierwszy symptom.

ZOBACZ TAKŻE:
1. Fenomenalna metamorfoza Zenka Martyniuka. Dziś to prawdziwe ciacho! [ZDJĘCIA]
2. Nowotwór wręcz uwielbia pewne produkty. Przestrzegamy przed rakotwórczą żywnością, którą spożywamy codziennie
3. Nie musisz cierpieć na diecie. 15 zdjęć, które są dowodem, że nie trzeba się głodzić, by mieć idealną sylwetkę

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News