Poznajecie je? Gwiazdy TVP kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]

Autor Andżelika Wróblewska - 27 Czerwca 2018

TVP jest jedynym Polskim Telewizyjnym nadawcą publicznym, który ma tak wiele kanałów telewizyjnych. Przez wiele lat, po zmianie ustroju w Telewizji Polskiej, karierę zrobiło wielu znanych i cieszących się powszechnym uznaniem dziennikarzy i prezenterów. Przedstawiamy jak zmieniały się obecne i byłe gwiazdy TVP, część z nich już dawno pożegnała się ze stacją, a część możemy podziwiać na ekranach już od kilku dekad. Niektórych możecie nie poznać.

TVP jest pierwszą Polską Telewizją działającą nieprzerwanie od 25 października 1952 roku. Stacja, która zaczynała od jednego kanału, obecnie jest spółką akcyjną Skarbu Państwa i jest jedynym polskim nadawcą publicznym, który wydaje takie programy jak TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP3, TVP Polonia, TVP Info, TVP Info HD, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Seriale, TVP Rozrywka oraz TVP ABC.

Przez te wszystkie lata, na wszystkich kanałach należących do TVP, zdążyła się przewinąć już spora ilość dziennikarzy. Jednych pamiętamy lepiej, drugich trochę gorzej. Niektórzy swoją karierę w mediach zawdzięczają angażowi właśnie w TVP, który pozwolił im się wybić, dzięki czemu mogli dalej rozwijać skrzydła. Inni z kolei nie zabawili tam długo, a ślad po nich później zaginął. Być może przekonali się, że praca dziennikarska nie jest dla nich. Poszczególne osoby stały się poniekąd twarzami telewizji polskiej, które codziennie przez dekady gościły na naszych odbiornikach.

To, jak niektórzy prezenterzy wyglądali na początku swojej kariery, może zszokować wielu fanów, część z nich jest w ogóle do siebie niepodobna.

Początki powstania Telewizji Polskiej sięgają 1937 roku. Wtedy właśnie zainstalowano nadajnik foniczny, z kolei na początku 1938 roku nadajnik wizyjny. W tym samym roku też zbudowano na dachu „drapacza chmur”, konstrukcję wieży o wysokości 16 metrów, na której zamontowano maszt rurowy pod antenę nadawczą o wysokości 11 metrów. Antena znajdowała się 87 m nad ziemią, co zapewniało odbiór sygnału wizji w odległości 20 km i fonii 30 km od anteny nadawczej. Pokazy próbnej transmisji telewizyjnej odbyły się 5 października 1938 roku i 26 sierpnia 1939 roku w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga.

Rozwój prac badawczych nad telewizją, które były bardzo zaawansowane, przerwał wybuch II wojny światowej.

W 1947 roku powrócono do prac nad usprawnieniem telewizji. W 1952 roku przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji. Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 roku o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy montaż form artystycznych, który był odbierany na 24 odbiornikach „Leningrad” rozmieszczonych w klubach i świetlicach.

Trzy miesiące później zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień). Po roku uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim. Program nadawano z budynku przy placu Powstańców Warszawy 7 (dawnym banku) specjalnie odbudowanym i powiększonym po zniszczeniach wojennych na potrzeby nowo powstającej instytucji. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu, a od 1 listopada 1955 roku, trzy razy.

Początki budowania imperium TVP nie były proste, zwłaszcza w tamtych czasach, gdy to wszystko było robione po raz pierwszy. Jedno jest pewne, ciężka praca zdecydowanie się opłaciła.

Dziennikarze związani z TVP przeważnie mogą cieszyć się dużą popularnością. Programy te są wyświetlane przez dużą ilość ludzi, a co za tym idzie, ich nazwisko staje się coraz bardziej znane. Dzięki tej pracy często jest tak, że po rozstaniu się z nią nie narzekają na brak ofert zatrudnienia.

Telewizja Polska ma już 67 lat. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze jednych z pierwszych dziennikarzy. Osoby wiążące się z TVP przeważnie zostawały tam na długie lata, mogliśmy obserwować to, jak się zmieniają, jednak oglądając coś na bieżąco, nie przywiązujemy do takich rzeczy dużej wagi. Dlatego razem z redakcją Pikio przedstawiamy, jak wyglądają prezenterzy telewizji polskiej kiedyś i dziś, niektórzy zmienili się nie do poznania.

Kliknij "Następna Strona", aby zobaczyć, jak zmieniały się największe gwiazdy TVP

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News