Nie tylko Tomasz Mackiewicz. Lista ludzi, których ciała pozostaną w górach już na wieki

Autor Andżelika Wróblewska - 28 Maja 2019

Tomasz Mackiewicz był znanym polskim himalaistą, który zginął w styczniu 2018 roku, schodząc ze szczytu Nanga Parbat. Wieść o jego śmierci wstrząsnęła całym krajem, ale te tragiczne wydarzenia rozgłos uzyskały również poza granicami Polski. Jego ciała nie znaleziono. Nie był to jednak pierwszy przypadek w historii, w którym nie odnaleziono w górach zmarłego. Przedstawiamy listę dziesięciu polskich himalaistów, których ciała zostały w miejscu śmierci.

Tomasz Mackiewicz spełniał swoje marzenia, gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Jednym z nich było zdobycie pakistańskiego ośmiotysięcznika Nanga Parbat i ostatecznie mu się to udało. Mężczyzna zginął podczas swojej siódmej wspinaczki na ten szczyt.

Istnieje coś takiego jak "zielone buty" na Mount Everest. To słynny znak orientacyjny na najpopularniejszym szczycie świata. Nazwa pochodzi od pary butów, które wciąż spoczywają na nogach zmarłego himalaisty w zagłębieniu skalnym. To nie jedyne ciało, które pozostawiono na słynnej górze. Na samym Evereście jest ich tam obecnie ponad 200.

Nasi himalaiści nazywani byli „lodowymi wojownikami", słynęli ze wspinaczki zimą, w najtrudniejszych warunkach. Dzielnie wyznaczali nowe trasy i niejednokrotnie z niezwykłym poświęceniem ratowali swoich towarzyszy. Wielu z nich zginęło. Tomasz Mackiewicz jest 57 Polakiem, który na zawsze został w najwyższych górach świata.

W ostatnich dniach podczas wspinaczki na Mount Everest zginęło kolejnych dwóch himalaistów. Organizatorzy wyprawy poinformowali o śmierci wspinaczy z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Himalaizm jest bardzo niebezpiecznym sportem. Przez firmy ubezpieczeniowe zaliczany jest nawet do sportów ekstremalnych. Dla wielu ludzi to coś więcej niż tylko aktywność fizyczna - to pasja, hobby, coś czemu się oddają i czynnie uprawiają przez długie lata. Pomimo tego, że każda z tych osób doskonale zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą wspinanie się na najwyższe szczyty, to nie rezygnują ze swoich marzeń i uparcie dążą do wyznaczonych celów.

Co chwile słyszy się o tym, że ktoś nie wrócił z wędrówki. Jedni umierają z wycieńczenia organizmu, drudzy przez wychłodzenie, jeszcze inni przez niefortunne osunięcia lawiny. Często przez zmieniające się warunki atmosferyczne zespół ratowniczy nie ma szans na uratowanie wspinacza. Przedstawiamy listę 10 polskich himalaistów, dla których niektóre wyprawy okazały się tymi ostatnimi.

Kliknij "Następna Strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News