10 najgłośniejszych teorii spiskowych. Wierzysz w którąś z nich?

Smoleńsk
Pixabay.com
Reklama
Wstecz

1 z 12

Dalej

Ostatnie lata to rozkwit licznych teorii spiskowych. Wszystkie zjawiska takie jak epidemie, choroby, wojny czy zamachy tłumaczy się działaniem tajemniczych stowarzyszeń i nadprzyrodzonych mocy. Okazuje się jednak, że w niektórych teoriach tkwi ziarno prawdy, a fakty przedstawiane przez zwolenników tych teorii są jak najbardziej prawdopodobne. Istnieją również takie, które są na tyle absurdalne, że nie warto się w nie zagłębiać. Smoleńsk to wydarzenie, które wstrząsnęło całym krajem i nie umknęło uwadze zagorzałych spiskowców, którzy doszukiwali się drugiego dna całej historii. Przedstawiamy 10 najgłośniejszych teorii.

Smoleńsk, katastrofa, która miała miejsce 9 lat temu, mimo upływu czasu nadal pozostaje na ustach osób zagłębiających się w tę sprawę. Temat do dziś jest gorącym tematem, a wielu zwolenników teorii spiskowych twierdzi, że niemożliwe jest, żeby to był zwykły niefortunny wypadek.

Próba wyjaśnienia jakiegoś zdarzenia lub sytuacji, która neguje wersje powszechnie uznaną za prawdziwą, wynika z przeświadczenia o istnieniu spisku, czyli zakamuflowanej grupy osób, które rzekomo zawarły jakieś tajne porozumienie dla osiągnięcia jakiegoś celu. Taka organizacja zataja wszystkie informacje i całą prawdę przed opinią publiczną.

Teorie spiskowe łączą w sobie zwykle podobne cechy. Do swojego zaistnienia teorie spiskowe potrzebują oficjalnej wersji wydarzeń, którą następnie spiskowcy będą mogli obalić. Zamysły i motywy konspiratorów są zawsze negatywne, trudno znaleźć teorię, w której konspiratorzy mieliby w sekrecie czynić coś dobrego. Ponadto teorie spiskowe mają w zwyczaju wiązać ze sobą wydarzenia niepowiązane w jakikolwiek sposób. Zdaniem zwolenników, konspiratorzy starają się ukryć informacje na temat konkretnych zdarzeń.

W jednym z badań autorzy zasugerowali, że teorie te przybierają formę quasi-religijną, ich treść, forma i funkcja są podobne jak w religiach, jednak brakuje im, oraz ich wyznawcom, zorganizowanej formy charakterystycznej dla instytucji religijnych.

Sam termin „teoria spiskowa” jest prawie zawsze nacechowany negatywnie, w przeciwieństwie na przykład do „teorii naukowej”. Profesor Rebecca Moore twierdzi, że wśród historyków używanie terminu „teoria spiskowa” służy do podkreślenia braku obiektywizmu lub fałszywości danych poglądów.

Pomimo różnych opinii na temat poszczególnych teorii ich zwolennicy to w dalszym ciągu liczna grupa, a każdego dnia powstaje kilka nowych, które zmieniają postrzeganie niektórych sytuacji. Każdego dnia zwolenników również przybywa i zdaje się, że to nigdy się nie skończy.

Przedstawiamy 10 najgłośniejszych teorii spiskowych, które wzbudzają przerażenie na myśl o tym, że mogłyby okazać się prawdziwe.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona