Straszliwy rak tarczycy zbiera żniwo i może dotknąć każdego. Nie lekceważ tych objawów

rak
Flickr.com/Rhona-Mae Arca
Wstecz

1 z 10

Dalej

Rak tarczycy to choroba, która coraz częściej dotyka społeczeństwo. Nowotwór ten jest stosunkowo rzadki i na szczęście większość przypadków to zmiany łagodne z dobrymi rokowaniami. Prezentujemy zbiór informacji dotyczących raka tarczycy i dolegliwości, których lepiej nie lekceważyć. Czy masz, któreś z objawów? 

Rak to choroba, która jest ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym. Szacuje się, że w Polsce blisko 90 tysięcy zgonów rocznie, jest spowodowanych przez nowotwory. W skrócie nowotwory to stan, w którym organizm wytwarza komórki dzielące się w niekontrolowany sposób. Skutkuje to różnorodnymi mutacjami narządów, których zmiany po czasie wpływają na cały organizm, często powodując wyniszczające przerzuty. Mogą one dotknąć dosłownie każdy narząd, chociaż najczęściej zdarzają się przerzuty do płuc i mózgu. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego najważniejsze jest, aby wykryć zmiany nowotworowe, zanim zaczną rzutować na nasz organizm.

Rak tarczycy to odmiana choroby nowotworowej, która dotyka właśnie ten narząd. Tarczyca znajduje się w dolnej części z przodu szyi, produkuje hormony i bierze udział w przemianie metabolicznej organizmu. Poza aspektem onkologicznym istnieje wiele innych chorób związanych z zaburzeniami pracy tarczycy i nazywane są niedoczynnością i nadczynnością. 

Wśród objawów, które występują w chorobie nowotworowej tarczycy, znajdują się przede wszystkim obrzęk szyjny i powiększenie się węzłów chłonnych. Są to dość łatwe do zaobserwowania symptomy i od razu powinny wzbudzić u nas podejrzenia. Jeśli zauważymy podobne zmiany, należy natychmiastowo udać się do lekarza. Inną, równie łatwą do wykrycia rzeczą jest guzek w okolicach szyi. Podczas dotyku powinniśmy wyczuwać wyraźne, twarde wybrzuszenie i jest to ewidentny objaw niebezpiecznych zmian, które zachodzą w tym narządzie.

Rak tarczycy to choroba, która ma dobre rokowania. Głównie dotyka kobiety, często w wieku 35 lat i więcej. Rzadziej przed ukończeniem 30 roku życia, ale niestety takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Najważniejsze jest, aby nie poddawać się w przypadku wykrycia nowotworu. Oto kilka porad, jak poradzić sobie z objawami i jakich symptomów nie lekceważyć.

Kliknij "Następna strona".

Następna strona